Jump to content

Türkiye'de Bir İlk! Feridun Ünsal'dan Anime Seslendirme Çalışmaları!

Recommended Posts

pvVr5o.jpg

Merhabalar herkese,ben Feridun Ünsal! Türkiye'de ilklere el atmak için çabalayan bir ruh. Öncelikle kendimden bahsedeyim...

21 yaşındayım ve özel bir şirkette topluluk yönetimi ve sosyal medya alanında çalışıyorum.

Yaklaşık olarak 7 yıldır anime izliyorum,ve seslendirme olayına ilk olarak Orochimaru (Naruto) ile başlamıştım,başladım derken evde kendi imkanlarımla taklit etmeye çalışıyordum.İlk olarak izlediğim anime ise Basilisk idi. Bol kan ve dövüş sahnelerinin olduğu bu anime ilk izleyişimde üzerimde inanılmaz bir etki bıraktı,gel gelelim daha sonra her bulduğum animeyi izledim!

rYvljN.jpg

Affetmek yok!

En sevdiğim seriye gelecek olursak, hiç şüphesiz Aoi Bungaku derim! Zaten takma ismim (Kandata) o animeden geliyor. Cani,acımasız fakat bir o kadar eğlenceli bir karakter. Gülüşü ve gözlerini gördüğümde “hah işte bu adam benim favorim!” dedim. Yaklaşık 2 yıl önceydi tabi bu ve o seriden sonra hiçbir seri gözümde Aoi Bungaku kadar değerli olamadı.

Neden Seiyu olmak istediğime gelecek olursak,bir amatör olarak sesimin ve yeteneğimin buna yeterli olduğunu düşünüyorum (Ne kadar egoist birisi! Dediğinizi duyar gibiyim >.< ) Fakat lütfen önyargılara kapılmayın,insanların yorumlarından yola çıkarak bu şekilde bir sonuca varıyorum. Ayrıca ilk fırsatımda japonyaya taşınıp orada yaşamaya başlayacağım, şuan para biriktirme evresindeyim! Japonca öğrenip,orada ses eğitimi aldıktan sonra bu işin üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum. Tabi ki orada çok fazla Seiyu var ya da olmak isteyen insan fakat,bir düşünsenize Türkiyeden Japonyaya gidip orada Seiyu olduğumu.

Ülkem ve benim için ne kadar büyük bir gurur! Umuyorum birgün tüm dilediklerimi gerçekleştireceğim.Anime Dünya'sında ki bu atılımım kim bilir gün gelicek gerçek bir Anime Dublörü olmamda faydası olacak. Bu konuda destekelerinizi bekliyor ve hepinizin benimle birlikte eğlenmesini temenni ediyorum.

Lütfen seslendirmeleri rahat bir pozisyonda ve kulaklıkla dinleyiniz., ( Lütfen tüm çalışmalarımın ev ortamında amatör olarak yapıldığını ve hiçbir ses eğitimi almadığımı unutmayın,keyifli seyirler! )

Ben enerji ve mutluluğun beden bulmuş haliyim!

İkuzo!

Part 1:

Part 2:

Part 3:

Part 4:

Part 5:

• Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Japonca dünyanın en güzel 2. dili benim için. Konuşmalar, kelimeler yazım şekli her bakımdan. Ben de arada minik minik de olsa bazı kelimeleri telaffuz ve sesimi kalınlaştırıp veya inceltip çıkarıyorum. Çok güzel bir duygu yüzü de kelimeye veya cümleye göre o şekle sokarsan daha bir havaya giriyorsun. Seslendirmelerin de bir hayli güzel. Vaktin var mı bilemem ama Kendi başına da öğrenebilirsin derim japoncayı 2 3 ay içerisinde. 2 3 ay dediğim de başlangıç seviyesi için tabi ki. Animelerdeki cümleleri anlaman biraz daha kolaylaşır ve seslendirirken daha bir güzel olur. Çalışmalarında başarılar dilerim Seiyuu hayali güzel bir hayal. Umarım gerçekleştirirsin.

Ben çalışmalarını çok beğeniyorum ve ilk paylaşımından beri takip ediyorum. Sadece Türkiye'de değil bence dünya genelinde olan "Seiyuular sadece Japon olur." tabusunun yıkılabileceğinin bir örneği bence. Feridun gibi yeteneklerimiz olduktan sonra ki eminim Türkiye daha yetenekler barındırıyordur, Türkiye'den de tamamen yerli malı bir anime çıkabilir görüşündeyim. Hatta şuan üzerinde çalıştığım anime filmi projesi bittiğinde ilk önce dublaj için Japonya'ya göndermeyi düşünüyordum, lakin şuanda Türkiye'de bir seiyuu kadrosu kurup seslendirmek gibi bir projem var :) 

Çalışmalarınızın devamını bekliyoruz efendim...

Hapkido yorumun için teşekkürler. Küçük çaplı da olsa halk eğitimde bir kursa gitmiştim fakat kişi yetersizliğinden kapatıldı. Ayrıca bu çalışmalarımı birkaç japon arkadaşıma gönderdim ve çok şaşırdılar,tepkileri"bu seslerin tamamı sana mı ait?" oldu. Birkaç küçük telaffuz hatam varmış,tabi ki çok normal çünkü japonca bilmiyorum. Hağ nasıl seslendiriyorsun'a gelince yaklaşık olarak 6 yıllık anime geçmişim olduğu için bazı kelime ve seslere kulağım aşina. Anlayacağın amacıma ulaşmak için elimden geleni yapacağım,tekrar teşekkürler!

DemirMuyar,senin de desteğin ve iyi dileklerin için teşekkür ederim! Bana destek olan ve yardımcı olmaya çalışan insanlar olduğu sürece hayalimi gerçekleştirmemde hiçbir engel kalmayacaktır. Umarım bahsettiğin gibi dünya çapında bir ilk olarak japonya dışından bir seiyu çıkar ve umarım o kişi ben olurum. Bunu gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım,tekrar tekrar teşekkürler!

Anime seslendirmeleri yeni bir şey değil, bir çok Türk animeleri seslendirmişti. (bkz: Ay savaşçısı, Tsubasa vb..) Fakat Japon Çizgi dizisini Japonca seslendiren ilk Türk sensin :D

Animeleri, Anime aksanıyla Türkçe seslendirme yap :-\

1. ve 2. partı bende animelerle alakalı bir şeyi araştırırken keşfetmiştim.

Gerçekten çok başarılı bulmuştum/buluyorum...

Sesiniz bu işe fazlasıyla yatkın.

Başarılarınızın devamını diliyorum.

Tarkanim,o dediğini daha ilk seslendirme çalışmamda yapmıştım fakat çok komik ve garip durdu.

Türkçe olmuyor anlayacağın :/

Günümüze çok yetersiz olan ingilizceyle bile anime seslendirme yapılıyorsa, görüntüleri seslendirme odalarında en hızlı Türkçeye çevirilip seslendirilen, geliştirilmesi en kolay ve dünyanın en köklü dili Türkçe'ye de olur. Türkçe olmuyorsa sen bir yerde hata yapmışsındır. Türkçe seslendirmeni görürsem nerede hata yaptığına bakabilirim. Bak adamlar Türk yapımı Naruto videosu yapmışlar, Anime aksanıyla Türkçe seslendirmeyi göz önüne alırsak iyi iş çıkarmışlar.

XkmOfeQdydg

Bu videoyu zaten 2 yıl önce felan izlemiştim,fakat senin farkında olman gereken şey şu; bu adamlar videoyu eğlendirme,komedi amaçlı yapmışlar. Ben ise ortaya koyduğum çalışmada gerçek bir animeye uyarlanabilecek tarzda sesler ya da replikler yapıyorum. Eğlence amaçlı türkçe anime repliği videosu çekemem demedim farkettiysen. Anlatmaya çalıştığım şey şu,anime repliklerini yani klasikleşen"bu herif kimin nesi? bu güç nerden geldi birden böyle?" gibi replikleri türkçeye uyarlamak zaten çok kolay ki kanalımda bulunan league of legends seslendirmelerimi dinlersen ne demek istediğim tam olarak anlayacaksın tarkanim.

Oha çok süper olmuş nası sesini bu kadar değiştirebiliyorsum?? Hangisi için tebrik etsem bilemedim böle bir şeye kalkışmanı mı yoksa bu işi başarabiliyo oluşunu mu :D ama merak ettiğim bir şey var seslendirmelerin karakterlerin kendi replikleri mi yoksa bildiğin japonca cümleler mi?? Bu arada Japonya hayalini sonuna kadar destekliyorum müthiş bi memleket müthiş bi dil gerçi hiç gitmedim ama :D kocaman tebriklerimi fışkırtıyorum  :7:

bir ilk  lafı abartı kaçmış

Bir ilk olmadığını düşünüyorsanız kaynak belirtin. Türkiye'de daha önce böyle bir çalışma yapılmamışsa "Bir İlk" denmesinin hiçbir mahsuru yok bence. Ben araştırdım bulamadım şahsen.

Dikkat!
- Türkçe imla kurallarına uyarak, ingilizce kelime kullanmadan mesajınızı yazınız.
- Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz.
- Bir "Teşekkürler" kelimesini bile yazamayıp, "random harflerle", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak, açıklamada bulunan teşekkür yazısını kopyalamak yasaktır ve uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.
- Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir.