Jump to content

Manga Çizim Gereçleri ~ Kağıt Seçimi


Recommended Posts

KAĞIT SEÇİMİ

 

Malzemelerin arasında doğru kâğıt seçimi çok önemlidir. Kâğıt iki tiptir biri iyi diğeri ise çöptür. Mürekkep sürerken kalem uçlarıyla kâğıdın düzgün olması çok önemlidir. Amerika'daki kâğıt imalatçılar "Tabak" veya "Sıcak baskı" olarak etiketler. Japonya'da manga işi iyi olduğundan bu tür ayrıntılara önem verilmez.

Etiketlenen kâğıtlar öyle "Soğuk baskı" veya "Tirşe' ve yumuşaktır, dokunmuş kâğıt zarif mürekkep çizgilerini, yumuşak kanayan çirkin şeylere döndürür. Daha liflidir bundan dolayı yaptığınız çizimlerde mürekkebi kusar. Bu tür kâğıtlar boya emdikleri için sulu boya çalışmalarında kullanılmalıdır. Sizin istediğiniz manga kâğıtları mürekkebi iyi emen ve yüzeyde kuruyanlardır. Eğer daha ucuz bir kâğıt seçecekseniz veya etiketlenmemiş bir kâğıt alacaksanız parmağınızın ucu ile kâğıdı kontrol etmelisiniz. Kâğıt yumuşak olmalı ve parmağınız kaymalıdır. Işıkta da kontrol ederek parlak bir yüzeyin olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde doğru seçtiğiniz bir kâğıt ile çizimleriniz doğru bir şekilde olabilir.

 

STRATHMORE BRISTOL

 

Strathmore kartvizitler (birstol) arasında en güvenilir olanıdır, üç çeşidi vardır; 300, 400 ve 500 serileri. 300 serisi en ucuzlarıdır.

Strathmore–500 serisi mükemmel bir kâğıttır. Damgalanan birçok örnek tahtadan, yüzeyi daha düzgün ve daha güvenilirdir. 300 serilerinden iki kat daha pahalıdır ve israf etmek istemezsiniz, hata yapmamak için uğraşırsınız.

 

BIENFANG BRISTOL

 

Yırtılmayı ve mürekkebi dağıtmayı garanti eder. Bir kaç yıl önce ucuz serileri Strathmore'nin 300 serisinden daha güvenilirdir. Fazla taraftarı yoktur. Kâğıttaki eksiklik Strathmore 500 serisi gibi düzdür ama parlak değildir.

 

CANSON BRISTOL

 

En berbat kartvizittir, kullanılması önerilmez, kartvizitlerin en alçak derecesi olanıdır. Çizimlerinizi bu kâğıtla heba etmeyin.

 

LETRASET BRISTOL

Çok düz ve kaygandır. Su geçirmez Çin mürekkepleri kâğıtta kısa ömürlüdür, kâğıda yapışmaz. Ayrıca kalem ucunu kolayca hareket ettirmek için sıkı bir kontrol gerekli, bu kağıtlar diğer kağıtlara göre iyi bir gözyaşı hissi yapmada farklılık gösterir fakat çizim yapmak için uygun değildirler.

 

JAPON KÂĞITLARI

 

Japon kâğıtlar, genellikle iki tipi vardır; Bristol tipi ve özellikle manga için kullanılan mavi-çizgili kâğıt tipidir. İlk önceki mükemmeldir. Amerika'da kesilmemiş olarak satılmaktadır. Boyutları yoktur.

Mavi çizgili tip rahat şekilde çizgiler çizilebilir. Panel planı kolay olur ve yüksek yüzey kalitesi vardır. Manga sayfaları için farklı büyüklerde bulunabilir. Kenar boyunca ki mavi santimetre lekesizdir.

 

kaynak:manga.gen.tr

Link to comment
  • 3 months later...
  • Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
Dikkat!
- Türkçe imla kurallarına uyarak, ingilizce kelime kullanmadan mesajınızı yazınız.
- Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz.
- Bir "Teşekkürler" kelimesini bile yazamayıp, "random harflerle", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak, açıklamada bulunan teşekkür yazısını kopyalamak yasaktır ve uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.
- Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • ..

×
×
  • Create New...