Jump to content

Kore ile ilgili ilginç bilgiler


Recommended Posts

 

 

Bu yazımda, Güney Kore'ye dair yapmış olduğum araştırmaları sizlere sunuyorum. Umarım beğenirsiniz. Yorumlarınızı esirgemeyin, teşekkürler.:)

 

 

 

 

 

 

1-      Dünya Sağlık Örgütünün verilere göre, Güney Kore intihar olaylarının en çok yaşandığı Japonya'dan sonra ikinci ülke konumunda.Güney Kore'de öğrenciler günde ilkokulda 5, ortaokulda 8 ve lisede 12 ders görüyorlar. Özellikle lise ve üniversite eğitiminin ağır olması sebebiyle birçok kişi bunalıma girip intihar ediyor.2014 yılında her 100.00 kişiden 27.3ü intihar etmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gy1g8Z.jpg

 

 

 

 

 

 

2- Batı ülkelerinde 13 rakamı gibi Güney Kore de de 4 rakamı uğursuzluk olarak kabul ediliyor.Hatta buna literatürde tetrafobi deniliyor, yani 4 rakamından korkma durumudur. Özellikle Uzak Doğu halklarında yoğunlukla görülen bu fobiye; Çin, Japonya, Kore  ve Tayvan da karşılaşılmakta.Sino-Kore dilinde 4 kelimesi için ölüm kelimesine benzer bir kelime kullanılıyor. O yüzden  4 kelimesi onlar için ölümü çağrıştırıyor Kore'de . Tetrafobi diğer ülkelerdeki gibi yoğun olarak yaşanmasa da, 4’lü katlar hastane ve kamuya yönelik benzer binalarda bulunmuyor. Diğer binalarda ise 4. Katta asansörlerde 4 yerine “F”(Four, dört) yazıyor. Ama günümüzde  bu durum artık yavaş yavaş değişmeye başlamış.

 

 

 

 

  

kXYaND.jpg

 

 

 

 

 

 

 

3-      Yemeğe, masadaki en yaşlı kişi başlamadan kimse başlamıyor ve tabi ki bu  yaşlı kişi ayrılmadan kimse ayrılmıyor.

 

 

 

 

 

 

 

By91pp.jpg

 

 

 

 

 

 

4-       Doğumdan önce çocuğun cinsiyetini öğrenmek yasaktır. Çünkü Güney Kore'de erkek çocuk olmayınca, çocuğu aldırma olayları sık görülmektedir. Aslında daha önceden yaygınmış bu durum ama devlet hala  bu yasağı uygulamaya devam ediyormuş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LOoX9o.jpg 

 

 

 

 

 

5-      Yeni doğan bir bebeği 1 yaşında kabul ediyorlar. Ayrıca ay takviminin yeni yılında bir yaş daha yaşlandıklarını varsayıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

bL4aNb.jpg

 

 

 

 

 

 

6-Bebeğin doğumundan sonraki 100. Günde büyük bir tören hazırlanıyor. Bunun sebebi geçmiş zamanda bebek ölümlerinin ilk 3 ay aralığında çok fazla görülmesinden kaynaklıdır. Bu törende bebeğin 100. Güne sağlıklı bir şekilde ulaşmasının kutlaması.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RO64dR.jpg

 

 

 

 

 

7-      Tavuk boynu yerlerse seslerinin daha güzel olacağı konusunda bir batıl inanca sahipler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8NE3p7.jpg

 

 

 

 

 

8-      Birine herhangi bir şey verirken iki ellerini birden destek kullanıyorlar. Çünkü tek elle verilen bir şeyin gönülsüz verildiğine inanıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rJdDBa.jpg

 

 

 

 

 

9-      “Güzel insan bir adım öndedir.” deyimi epey yaygındır. Bu deyimin temelinde ise geçmişten gelen inanışına göre güzel doğan kişiler geçmiş yaşamlarında çok iyilik yaptıklarından bu güzellik onlara bahşedilmiştir. Yine bu nedenle kişiler büyük hata yapsalar dahi mazur görülürler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EyEBvZ.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

10-   Geçmişte aileler, çocuklarının Koreli olmayan biriyle evlenme konusuna hiç sıcak bakmıyorlarmış. Yabancılarla evlenme oranı son yıllarda daha çok artış gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lbz8Mr.jpg 

  

 

 

 

 

 

11-   Sınavdan önce saç yıkanması çalıştığınız bütün bilgileri öldürür diye bir batıl inanca sahipler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1Gn38N.jpg

 

 

 

 

 

12-   Ayrıca çok ders çalışmaktan dolayı burunları kanıyorsa yeterince çalıştıklarının kanıtı olarak görüyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Qpg06y.png

 

 

 

 

 

 

 

13-   Seul’da yaşayan insanlar dünyanın en uykusuz insanları arasında yer alıyor. Ortalama bir Seullü 6 saatten az uyuyor. Bu oran az uyuduğu en çok bilinen Tokyo’da yaşayan insanlarla aynı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bL4anZ.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

14-   Bir batıl inanç ise vantilatörle ilgili. Günümüzde pek yaygın bir düşünce olmasa da gece bir vantilatörü açık bırakıp uyuduklarında öleceklerine inanıyorlar. Bu inancın çıkış nedeni belli değil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zJE167.jpg 

 

 

 

 

 

15-   Birçok Koreli kan gruplarının kişiliği yansıttığına inanıyorlar ve aynı bizdeki burçlar gibi ciddiye alıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NObdza.jpg 

 

 

 

 

 

 

16-   Güney Korede kırmızı renk ölümü simgeliyor. Eğer bir kişinin kırmızı kalemle bir kağıda yazarsanız o kişinin ölmesini istediğiniz veya yakında öleciğini düşündüğünüz anlamına geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

2EQRL2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

17-   Korede taksiler verilen hizmetin kalitesine göre farklı renteler. Gri veya beyaz taksiler, nitelikli ama yollara pek hakim olmayan deneyimsiz sürücülerin kullandığı normal bir arabadır. Siyah taksiler ise daha deneyimli sürücülerin kullandığı lüks araçlardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lbz8Jr.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

18-   Korede “elma” ve “üzgünüm afedersin” kelimelerinin söylenişi aynı olduğu için hatalı olduğun birine elma vermek af dilemek anlamına gelir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

qJ2a6d.png 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19-   Koreliler evlerine girerken ayakkabılarını mutlaka çıkartırlar. Bu asla vazgeçmedikleri bir gelenektir. Hatta sadece evlerde değil işyerlerinde de ayakkabılarını çıkartıp terlikle dolaşan işadamlarını görebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a1Ba94.jpg 

 

 

 

 

 

 

20-   Korede bir kişiği seviyorsan ona ayakkabı alıp hediye eder ve eğer sende beni seviyorsan bunları giyip bana gel dermişsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jQYaEL.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21-   Askerlik süresi 2 yıldır. Üniversite okurken üniversiteyi dondurup, eskere gidip, tekrardan okula devam edebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lbz8or.jpg

 

 

 

 

 

22-   Dünya'daki en hızlı internet hızına sahip ülkedir.2. sıradaki Japonya'nın internet hızından tam %40 daha hızlıdır. I phone oldukça yaygın kullanılır. “sadece Samsung veya LG kullanıyorlar.” lafı yalandır.

 

 

 

 

 

 

 

1Gn39N.jpg

 

 

 

 

 

 

23-   Binaların numaraları, bina yaşına göre sıralıdır. Yani 1 nolu bina, sokağın en eski binasıdır. Yanında 2 nolu bina olacak diye kaide yoktur. O yüzden adres bulmak sıkıntı olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZO1ar3.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24-   Yemek konusunda herşeyi yiyebilirrler. Canlı- ölü olmuş hiç farketmez. Hatta canlı ahtapot yemek son yıllarda popüler olmuş. Canlı ahtapodun üzerine biber, yağ ekleyerek çiğ ciğ tüketirler. Sebebi de hem sağlıklı olması hem  de adrenalin arttırması. Ama her yıl sırf canlı ahtapot yerken bpğulan koreli sayısı 20 den fazlaymış.

 

 

 

 

 

 

 

 

lbz8oQ.jpg

 

 

 

 

 

 

25-   Yaşlılara saygı sonsuzdur. Metrolarda yaşlılar için ayrılan bölme kimse oturmaz. Boş olsa bile. Yaşlılara karşı saygı gösteren ülkeler arasında başında geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LOoXJ0.jpg

 

 

 

 

 

 

26-   Yaşlı teyzelerin % 90'ının saçları oldukça kısa ve küttür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9Dp36Z.jpg

 

 

 

 

 

27-   Dövme Güney Kore'de yasaktır. Ama yinede gizli saklı dövme yaptırmaya devam ederler. Özellikle kedi dövmesi yaptırmak modadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XEYjn5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28-   Kore'de de bizdeki gibi ''Komşunun kabını boş götürmeme'' durumu vardır.

 

 

 

 

 

 

 

4GR3d7.jpg 

 

 

 

 

 

 

29-   Resmi olarak kimliklerine işlemese de sadece isimlerinin telaffuzu zor olan Koreliler  kendilerine Amerikan ismi seçiyor ve yabancılarla iletişimde bu isimleri kullanıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

Gy1JQb.jpg

 

 

 

Link to comment
  • Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dikkat!
- Türkçe imla kurallarına uyarak, ingilizce kelime kullanmadan mesajınızı yazınız.
- Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz.
- Bir "Teşekkürler" kelimesini bile yazamayıp, "random harflerle", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak, açıklamada bulunan teşekkür yazısını kopyalamak yasaktır ve uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.
- Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • ..

×
×
  • Create New...