Jump to content

Manga Çizimi : Kalemler


Recommended Posts

Kağıt Üzerinde Manga Çizmek

Japonya’daki manga çizerlerin kullandığı aletlerin başında tabi ki, sanat kalemleri gelir. Aşağıda kalem çeşitlerini inceleyeceğiz

Kalemler

Kalemler çizimde çok önemlidir çünkü kendinizi rahat hissederek istediğiniz figürü çizebilirsiniz. Kendi stilinizi oluşturmanızda ve bakış açınızı yansıtmanızda bir araçtır kalemler. Mürekkep ile can bulur çizimleriniz. Her dokunuşta farklı bir sanat ortaya çıkar. Eğer doğru kalemi kullanırsanız yüz ifadeleriniz o kadar inandırıcı olur. Mutlu bir insanı daha ne kadar mutlu ya da üzüntülü bir insanı ne kadar üzgün çizersiniz bunu kaleminiz belirler.

 

G-KALEM

(Zebra, Tachikawa, Nikko)

 

Manga sanatçılarının en yaygın kullandığı kalem türüdür. Sadece Japonya’da üretilir.Taklit olarak Hunt yapılmıştır ama orijinalinin yerini tutamamıştır. G-KALEM, kalem uçlarının kralıdır. Oldukça sert ve kalın olmasına rağmen çok ince çizgiler bu kalem ucuyla çizilebilir. Diğer sert ve kalın kalem uçlarına göre daha rahat kullanılır ve hafif bir baskıyla istediğiniz kalınlıkta çizgiler çizebilirsiniz. Kağıt üzerindeki kontrolü rahattır. Yetenekli bir el G-Kalem ile ayrıntıları çizebilir.

En ünlü Shounen mangakaları arasındaki Toriyama Akira ile Shounen Jump manga dergisindeki mangakalar bu kalemi kullanır.

 

HUNT "Fine-Point 99"

Amerikan tarzı G-Kalem dir. Geniş çizgiler çizer ve oldukça çirkin bir bronz gölge oluşturur. Orjinalini almazsanız geri iade edin.

ROUND, SPOON Ya da KABURA Kalemler

(Zebra, Nikko, Tachikawa, Hunt) Japonya’da Yuvarlak anlamına gelir. Sert kalem ucu tipidir.

 

Kuvvetli, güvenilir ve kullanımı kolaydır. Bu ürünler çizgileri zarif gösterir.Kalem tiplerinden en geniş olanıdır Japonca "kabura"= şalgam anlamındadır. Gözyaşı şeklinde bir görünümü vardır.Diğer kalem uçları gibi keskin değildir. Küçük kaşık şeklinde bir izdüşümü vardır. ultra-ince hat sanatı kalemi gibi bir tiptir.Kağıdı lekelemez ya da kaçırmaz. Hunt versiyonundan daha küçük ve daha yaralıdır. Japon versiyonlarının hepsi Huntdan daha geniş, daha fazla dengesi ve kayması vardır.

Kabura Küçük çizgi değişmesini üretir. Bu yüzden çizim işi yapanların canı sıkılmadan kullanacağı bir kalemdir. Bir çok ünlü mangaka bu kalemi kullanır. Bu kalemi kullanan kişi taslağı bilir ve ince çizgilerle çizimi bitirir. Oldukça ince ucu vardır ki kağıt üzerinde coşar ve asla lekelemez. Kabura tipi kalem ucu kullanan bazı mangakalar Masamune Shirow (Ghost In The Shell), Takada Yuzo (3x3 Eyes) ve (Rurou ni Kenshin).

 

CROW-QUILL Ya da MARU PEN

(Kabura gibi bir kalem ucudur.)

 

Bu kalemlerin çok çeşidi vardır. Yuvarlak çizebilen bir kavisli bölümü vardır. Tüm ince çizgileri çizer. Bu çizgiler kibar ve güzel çizgilerdir. Genellikle shoujo manga sanatçıların %85 ‘i kullanır.

Hunt 102 standart bir kalemdir ve ince çizgiler çizilebilir ve oldukça esnektir.

 

Okul Kalemi

Okul kalemi olarak Japonların tercihi Hunt 104’dür. 104 ‘den daha fazla kalınlık verir. Küçük bir basınçla değişir. Bu yüzden BGs’den daha iyidir., Detaylar ve hızlı çizimler için kullanılır.Kalemin ucu yumuşatıldıktan sonra balon çizgileri yapılabilir.

 

Kaynak : frmtr

Link to comment
Dikkat!
- Türkçe imla kurallarına uyarak, ingilizce kelime kullanmadan mesajınızı yazınız.
- Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz.
- Bir "Teşekkürler" kelimesini bile yazamayıp, "random harflerle", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak, açıklamada bulunan teşekkür yazısını kopyalamak yasaktır ve uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.
- Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • ..

×
×
  • Create New...