Jump to content
panres

Japonyadan Haberler

Öne Çıkarılan Mesaj

Japon kültüründe  Japonya ile ilgili haber bölümü görmeyince  bu  başlığı açtım.Haberler daha düzenli paylaşılması amaçlı bu başlık altında  japonya ile ilgili haberler paylaşılacak :)

 

 

 

 

Haber Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma Saat 11:11

Cihan Haber Ajansı  [4132139]

 

Japon Hükümetinden Yeni Teşvik Paketi

 

 

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın resesyona girme tehlikesi sürerken hükümet, ekonomiye şok tedavisi uygulamaya devam ediyor.

 

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın resesyona girme tehlikesi sürerken hükümet, ekonomiye şok tedavisi uygulamaya devam ediyor. Başbakan Yoşihiko Noda'nın başında olduğu hükümet ekim ayındaki teşvik paketinin ardından bugün 1.2 trilyon Yen'lik (14.6 milyar dolar) yeni bir paket açıkladı.

 

Japon ekonomisi son aylarda alarm zilleri çalıyordu. Küresel ekonomik kriz ve Çin ile süren ada sorunu nedeniyle dış ticareti düşen Japonya, iç talebin azalması nedeniyle zor günler geçiriyordu. Kamudaki açığı kapatmak için Kdv'leri arttırmaya karar veren Noda yönetimi, 26 Ekim'de küçük bir teşvik paketi açıklamıştı. Bunun ardından hükümet bugün 1.2 trilyon Yen'lik yeni bir paket açıkladı. Hükümetin, rezerv fonundan finanse edeceği paketin aralarında sağlık ve tarımın olduğu çok sayıda sektörde büyümeyi tetiklemesi bekleniyor. Ancak bu paketin, GSMH'yi yüzde 0.4 oranında büyümeyi beraberinde getirip getirmeyeceği soru işaretlerine yol açtı. Japon ekonomisinin resesyona düşmemesi için yüzde 0.4 oranında büyümesi gerekiyor. Ayrıca bazı yorumcular, teşvik paketleriyle ülke ekonomisinin eski rayına oturmayacağı yorumları da yaptı. Dow Jones'a konuşan J.P. Morgan Securities'ten üst düzey ekonomist Masamichi Adachi, "Bu paket çare olmaz ama kötü de değil elbette." ifadelerini kullandı

 

Başbakan Yoşihiko Noda, erken genel seçimlere 2 hafta kala bu paketi açıkladı. Kamuoyu yoklamaları Noda'nın başbakanlığı kaybedeceği ve Liberal Demokratların 3 yıl sonra tekrar iktidara çıkacağını gösteriyor. Noda'nın bu paketle puan toplamaya çalıştığı yorumları da yapıldı.

 

Kaynak:https://www.haberler.com/japon-hukumetinden-yeni-tesvik-paketi-4132139-haberi/

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Haber Tarihi: 03 Aralık 2012 Pazartesi Saat 14:09

Anadolu Ajansı 

Muhabir: Umur Koçak Semiz / AP

Yayıncı: Ogün Duru - TOKYO

 

 

 

Japonya'daki Tünel Kazası

 

Japonya'nın başkenti Tokyo'da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tünel kazasının ardından ülkedeki tüm tünellerin kontrol edileceği bildirildi.

 

Japonya'nın başkenti Tokyo'da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tünel kazasının ardından ülkedeki tüm tünellerin kontrol edileceği bildirildi.

 

Japonya Ulaştırma Bakanlığı, Tokyo'nun 80 kilometre batısındaki Sasago Tüneli ile benzer yapıya sahip 49 tünelin en kısa sürede kontrolden geçirilmesi için talimat verdi.

 

Karayollarını işleten şirket yetkilileri, ülkenin en uzun tünellerinden biri olan 4,7 kilometre uzunluğundaki Sasago Tüneli'nin çatısının çökme nedenini bulmak için çalışmalara devam ediyor. Tünelde Eylül ayında yapılan kontrollerde herhangi bir soruna rastlanmamıştı.

 

Yetkililer, beton levhaların üst kısmında yer alan 8 santimetre kalınlığındaki panelleri tünelin iç duvarlarına tutturan cıvatalardan birinin gevşeyip zincirleme tepkiye yol açarak, beton parçalarının hareket halindeki araçların üzerine düşmesine yol açmış olabileceğini belirtti.

 

Yapının, 24 Kasım'da Tokyo'da meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem ya da tünelin içinden geçtiği dağdaki bir göçük nedeniyle zayıflamış olabileceği de dikkate alınıyor.

 

Tünelde arama kurtarma çalışmaları ise sürüyor. Ekipler beton parçaları altında kalan araçlara ulaşmak için büyük çaba harcıyor. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans gönderildi.

 

Beton parçalarının düşmeye başlamasından sonra araçlarıyla ya da koşarak tünelden çıkmayı başaranlar, ezilen araçlardan sızan petrolün yangına neden olduğunu bildiriyor.

 

Her biri 1,4 ton ağırlığındaki yaklaşık 270 beton levhaların tavandan koparak 110 metre aşağıdaki araçların üzerine düşmesi sonucu meydana gelen kazada 4'ü kadın 9 kişi ölmüş, 2 kişi de yaralanmıştı.

 

Başkent Tokyo'yu Japonya'nın orta kesimlerine bağlayan karayolu üzerinde yer alan tünel, 1977'de inşa edilmişti.

 

1996'da da Japonya'nın kuzeyindeki bir tünel çökmüş, düşen beton parçaları 20 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu.

 

Kaynak:https://www.haberler.com/japonya-daki-tunel-kazasi-4139973-haberi/

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Haber Tarihi: 08 Aralık 2012 Cumartesi Saat 14:26

Anadolu Ajansı  [4154793]

 

Kırşehir'de "Japon Filmleri Günü"

 

Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi'nin bulunduğu Kırşehir'de, Ahi Evran Üniversitesi, Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ve The Japan Foundation işbirliğiyle "Japon Filmleri Günü" etkinliği düzenlendi.

 

Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi'nin bulunduğu Kırşehir'de, Ahi Evran Üniversitesi, Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ve The Japan Foundation işbirliğiyle "Japon Filmleri Günü" etkinliği düzenlendi.

 

Ahi Evran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'ndaki etkinliğin açılışında konuşan Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, üniversitelerin bir şehrin sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif yönden gelişmesine katkı sağladığını belirterek, etkinliğin bu amaçla gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Erener, "Başta Büyükelçilik yetkilileri olmak üzere bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu gösterimin, geçmişten günümüze gelen Türk-Japon dostluğunun devamına katkı sağlayacağına inanıyorum. Sinema, insan hayatının perdeye aktarılmış halidir. Bugün 3 Japon filmi izleyeceğiz. Japon film sektörü ve Japon kültürü hakkında biraz daha bilgi sahibi olacağız" diye konuştu.

 

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Shigeru Kikuma da Japon filmlerinin gösterimini bugüne kadar sadece Ankara'da gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Japonya ve Türkiye hükümetlerinin Kaman ilçesindeki Kalehöyük kazılarında yaptığı işbirliğinden dolayı gösterimi Kırşehir'de tekrarladıklarını söyledi.

 

Kikuma, "Bugünkü filmler, Japonya'nın yeni sayılabilecek modern filmleri arasında yer alıyor. Bu filmlerde, Japon kültürü ve günlük yaşantısıyla ilgili sahneler göreceksiniz. Umarım sıkılmadan seyredersiniz" diye konuştu.

 

Japon Filmleri Günü'nde, "Güney Kutbundaki Aşçı", "İyi Uçuşlar" ve

 

"Saniyede Beş Santimetre" filmleri, Türkçe ve İngilizce alt yazılı olarak gösterime sunuldu.

 

-Kırşehir'in Japonya ile bağı-

 

Bir süre önce vefat eden Japonya Prensi Tomohito Mikasa, Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan beldesindeki Kalehöyük kazılarına maddi destek sağlamış, iki defa da burayı ziyaret etmişti. Kaman Belediyesi, vefatının ardından bir caddeye Mikasa'nın adını vermişti.

 

Japonya hükümetinin desteğiyle yapılan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi ile adını duyuran Çağırkan da bu ülkenin arkeologları öncülüğünde kazı çalışması sürdürülüyor.

 

Muhabir: Abdullah Yıldız/Mustafa Yıldız

 

Yayıncı: Ebubekir Gülüm - KIRŞEHİR

 

Kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Japonya'da Resesyon Korkusu Alevlendi

 

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.

 

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan Mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.

 

Hükümetin bugün açıkladığı rakamlara göre, temmuz-eylül ayı aralığında Japonya ekonomisi yüzde 0,9 oranında küçüldü. Yıllık oranda ise bu küçülme yüzde 3,5 olarak gerçekleşti. Japonya'nın cari hesap fazlası da yüzde 30 düşerek 376,9 milyar Yen olarak gerçekleşti. Japon ekonomisi son aylarda alarm zilleri çalıyordu. Küresel ekonomik kriz ve Çin ile süren ada sorunu nedeniyle dış ticareti düşen Japonya, iç talebin azalması nedeniyle zor günler geçiriyordu. Kamudaki açığı kapatmak için Kdv'leri artırmaya karar veren Başbakan Yoşihiko Noda yönetimi, 26 Ekim'de küçük bir teşvik paketi açıklamıştı. Bunun ardından hükümet 30 Kasım'da da 1,2 trilyon Yen'lik yeni bir paket açıkladı. Hükümetin, rezerv fonundan finanse edeceği paketin aralarında sağlık ve tarımın olduğu çok sayıda sektörde büyümeyi tetiklemesi bekleniyordu. Ancak bu paketin, GSMH'yi yüzde 0,4 oranında büyümeyi beraberinde getirip getirmeyeceği soru işaretlerine yol açtı. Japon ekonomisinin resesyona düşmemesi için yüzde 0,4 oranında büyümesi gerekiyor.

 

Haber Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi Saat 11:20

Cihan Haber Ajansı

 

Kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Japonların Vakfıkebir Ekmeği Merakı

 

Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir...

 

Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir Ekmeği üzerinde araştırmalar yaptı. Mevlana Taş Ekmek Fırını'nı inceleyen ekip, ekmek hamurunun hazırlanışından fırına girinceye kadar olan süreç dahil olmak üzere ekmeğin taş fırında pişerek tezgaha yerleştirilmesini saniye saniye görüntüledi ve ustalardan bilgiler aldı. Ardından, fırın işletmecileri tarafından kendilerine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir ekmeği ikram edildi.

 

Japonya'da üretilebilecek ve damak tadı en mükemmel ekmeği aramak için aylardır yolda olduklarını belirten Kano Şan, 'Dünyanın Yollarındayız' programı için Türkiye çekimi yaptıklarını ifade ederek, "Çekime Ankara'dan başladık, Trabzon'a kadar gideceğiz. Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği'ni Japonya'da tanıtmak amacıyla çekimini yaptığımız bu belgesel 2013 yılının 4. ve 5. aylarında, haftada 5 gün olmak üzere Pazartesi günlerinden Cuma günlerine kadar bu program Ashai Televizyonu'nda yayınlanacak." dedi.Karadeniz Bölgesi'ne ilk kez gelmesine rağmen bölgenin çok hoşuna gittiğini kaydetti.

 

Çekimlerin ardından araştırma ekibine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği, peynir ve bal ikram edildi. Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Ekmeği'ni büyük bir iştahla yiyen Kano Şan, "Çok nefis. Bu lezzet ne Japonya'da, ne dünyanın başka bir yerindeki ekmekte var. Çok lezzetli. Ayrıca bunu bize ikram eden arkadaşımın kalbinin güzelliği de buna eklenince çok mükemmel bir Tat ortaya çıktı. Böyle bir lezzeti ilk defa tadıyorum. Böyle bir ekmek Japonya'da yok. Aslında Japonya'da da son zamanlarda lezzetli ekmekler yapılıyor ama, gerçekten Vakfıkebir Ekmeği bam başka. Pirinç ülkesi olmasına rağmen Japonya'da da bundan sonra çok fazla ekmek yenecek. Çünkü önce Avrupa ekmeği Japonya'ya girdi. Nedeni ise gençlerin çalışmak için Avrupa'ya gitmeleri. Bundan sonra bizde çok daha fazla ekmek yenecek diye düşünüyorum. Ancak tattıktan sonra Vakfıkebir Ekmeği'nin bir numara olduğunu gördüm. Vakfıkebir Ekmeği kadar lezzetli ekmek yok Japonya'da." dedi.

 

Kano ayrıca, "Eğer Japonya bir tercih yapacaksa bu da büyük olasılıkla Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği olmalı. Ayrıca Vakfıkebir Tereyağı da çok nefis. Japonya'ya döner dönmez bu görüntüleri yayınlamak suretiyle Japonya'nın Vakfıkebir ekmeği ve Vakfıkebir tereyağı üzerinde karar kılması için elimden geleni yapacağım ve eğer Türkiye'ye bir daha gelirsem ilk durağım Vakfıkebir olacak." ifadelerini kullandı.

 

Haber Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı Saat 11:40

Cihan Haber Ajansı

 

Kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Afet Eğitim Projeleri Başarılı Bulunan Bursalı Öğrenciler Japonya Yolcusu

 

Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi.

 

Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi. Dereceye giren projeleri hazırlayan okullardan birer öğrencinin ileri eğitim için Japonya'ya gönderileceği belirtildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı (JIKA) tarafından ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi (OTAEP) çalışması tamamlandı. İki kurum arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılan proje, Marmara Bölgesi'nde seçilen 10 il ve toplam 80 ilköğretim okulunda uygulandı.

 

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey ile JICA Türkiye Temsilcisi Yosuke Nishii'nin de katıldığı proje değerlendirmesi, Aydın Kuşadası Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde yapıldı. Yapılan değerlendirmede, Bursa'dan katılan Mollafenari İlköğretim Okulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu en başarılı okullar olarak belirlendi. Söz konusu okullardan birer öğrenci, ileri eğitim için 2013 yılının Ocak ayında Japonya'ya gönderilecek.

Haber Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma Saat 11:00

Cihan Haber Ajansı 

 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Japonya'da Genel Seçim

 

Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.

 

Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.

 

NHK, sandık çıkışı anketlerine göre, 1955 yılındaki kuruluşundan 2009 yılındaki seçime kadar 54 yıl boyunca iktidarda kalan LDP'nin Japon Parlamentosu'nun (Diet) alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'ndeki 480 sandalyeden 275 ila 300'ünü kazanmasının beklendiğini açıkladı.

 

NHK'ya göre Başbakan Yoshohiko Noda'nın Japonya Demokratik Partisi'nin (DPJ) sandalye sayısı ise 100'den az olacak.

 

Muhabir: Umur Koçak Semiz

 

Yayıncı: Şermin Coşkun - Tokyo

 

Haber Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar Saat 14:21

Anadolu Ajansı

 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ordada koltuk sevdası varmış 1955 den 2009 a babadan oğula herhalde bunlar :D

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Japonya, Güney Kore'nin Yeni Lideriyle İyi İlişkiler Hedefliyor

 

Japonya'nın müstakbel lideri Şinzo Abe, Güney Kore'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Park Geun-hye ile yakın çalışma hedefinde olduğunu açıkladı.

 

Japonya'nın müstakbel lideri Şinzo Abe, Güney Kore'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Park Geun-hye ile yakın çalışma hedefinde olduğunu açıkladı. Geun-hye'nin seçimi kazanmasının belli olmasının ardından yazılı bir açıklama yapan Abe, iki ülkenin "aynı değerleri ve stratejik çıkarları paylaştığına" ve iki ülke arasındaki ilişkilerin "sağlam" olduğuna dikkat çekti. Şinzo Abe, Doğu Asya'da güvenliğin ve barışın sağlanması adına Japonya'nın, Güney Kore'yi "yakın çalışma ihtiyacı hissettiği bir komşu" olarak gördüğünü vurguladı.

 

Abe'nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrasi Partisi'nin Genel Sekreteri Şigeru İşiba da gazetecilere yaptığı açıklamada, "İktidar partisi olarak Park Geun-hye'nin politikalarını dikkatle takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Güney Kore'deki seçimi yakından takip eden Japon basını, Park Geun-hye'nin zaferine geniş yer verdi. Japonya'nın önde gelen gazetelerinden Asahi, "Sevilen ve nefret edilen Park, Güney Kore liderliğini aldı" diye bir başlık kullandı. Haberde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ada krizi ve İkinci Dünya Savaşı'nda yaşananlar nedeniyle zarar gördüğüne dikkat çekildi.

 

Park Geun-hye seçim zaferi sonrasında yaptığı açıklamada da, "Doğru bir tarih algısı üzerinde Kuzey Doğu Asya'da barışın, uzlaşının ve işbirliğinin sağlanması adına daha çok çaba sarf edeceğim." ifadelerini kullandı. Gazete, yeni liderin bu ifadelerle Tokyo'yu hedef aldığını ve sert bir çizgi takip edeceğini gösterdiği yorumunda bulundu. Ancak Japon yetkililer, Park Geun-hye'nin babasının Japonya ile ilişkileri tekrar tesis eden kişi olduğuna da dikkat çekerek gelecek adına ümitli konuştular.

 

Haber Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe Saat 11:00

Cihan Haber Ajansı

 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Japonların Kutsal Mantarı, Toroslardan Gidecek

Dünyada sayılı yerde elde edilen ve Japonlar için kutsal sayılan sedir mantarı, Toros Dağları'nın eteklerinde yetişiyor.

 

Dünyada sayılı yerde elde edilen ve Japonlar için kutsal sayılan sedir mantarı, Toros Dağları'nın eteklerinde yetişiyor. Ekonomik değeri çok yüksek olan sedir mantarının köylüler tarafından yetiştirilmesi için proje hazırlayan Adana Orman Bölge Müdürlüğü, deneme üretiminde yüzde 80'in üzerinde başarı elde etti. Hazırlanan proje ile sedir ormanı parsel parsel köylülere tahsis edilerek söz konusu mantarın yetiştirilmesi sağlanacak. Sedir mantarının en büyük alıcısı ise Japonya. Türkiye'de 20-30 TL'ye satılan sedir mantarı, Japonya'da 400 dolara kadar alıcı bulabiliyor.

 

Amerika, Japonya, Orta Asya ve Türkiye'nin çok az bir bölümünde yetişen, Japonların 'kutsal' kabul ettiği sedir mantarının ekonomik değeri bir hayli yüksek. Türkiye'de bugüne kadar bilinçli bir toplama yapılamadığından istenilen ekonomik getiri elde edilemedi.

 

Adana Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Temur, bölgede 76 bin hektar sedir ormanı bulunduğunu ve bunu parsel parsel bölerek köylülere tahsis edeceklerini söyledi. Tahsis edilen alanlar kafeslenerek koruma altına alınacak. Yağmurlama sistemi ile alan sulanacak ve dona karşı da örtü sistemi ile sera etkisi oluşturularak ve yüksek verim elde edilmesi sağlanacak. Bölge köylüleri yılın sadece 3 ayı çalışarak bir yıllık geçimlerini rahatlıkla yapabilecekleri geliri elde edebilecek. Projenin Koordinatörü Zekeriya Beydilli, köylünün tahsis edilen alanları kafeslemesi, sulama ve örtü sistemi kurabilmesi için de yine bakanlık ve kalkınma ajanslarından kredi sağlanarak destekleneceğini söyledi. Beydilli, halen köylünün kilosunu 20-30 TL arasında sattığı mantarın en az 200 liradan satmayı hedeflediklerini kaydetti. Ayrıca ilçeye bir de paketleme tesisi kurularak ürün sağlıklı bir şekilde kalite kaybı meydana gelmeden ihraç edilmesi sağlanacak.

 

Sedir mantarı yüzde yüz doğal bir ürün. Kültür mantarı şeklinde yetiştirilemiyor. Projenin bir ayağında da Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi bulunuyor. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Prof. Dr. Saadet Büyükalaca ve Dr. Hatıra Taşkın, sedir mantarının içerdiği maddelerin analizi üzerinde çalışıyor. Prof. Dr. Saadet Büyükalaca sedir mantarında yüksek oranda proteinin yanı sıra demir, sodyum, potasyum, çinko, bakır, kalsiyum, mangan, magnezyum, selenyum, B1 ve B2 vitamini tespit edildiğini söyledi. Büyükalaca, ayrıca yağ oranı düşük bulunan sedir mantarının sağlıklı bir gıda olmasının yanında iyi bir diyet ürünü olduğunu ifade etti. Sedir mantarında fenolik maddeler tespit edildiğini ve bu mantar serbest radikal süpürme değerleri (IC50) bakımından aktif bulunduğunu vurgulayana Büyükalaca, bunun sedir mantarının önemli antioksidanlar içerdiği anlamına geldiğini söyledi.

 

Dr. Hatıra Taşkın ise Türkiye coğrafyasında yetişen sedir mantarının aroması ve katran kokusu nedeni ile Japonya pazarında özel bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak şu bilgileri verdi: "Japon halkı için değerli bir gıda maddesi olmasının yanında dini inançları açısından da önemli olduğuna dair bir inanış var. Japonya'da II. Dünya savaşından sonra 12 bin ton olan sedir mantarı varlığı, çam nematodu(solucan çeşidi) zararı ve kırsal kesimde yaşanan gelişmelerle 457 tona düştü. Bu nedenle Japonya'da piyasası çok yüksek."

 

TÜRKİYE'NİN SEDİR MANTARI DURUMU

 

Latince adı Tricholoma anatolicum olan sedir mantarı, sedir ağaçlarının bulunduğu yerlerde ve bin 200 ile bin 400 rakımlar arasında yetişiyor. Sedir mantarı Yağmurlu dönemde ve özellikle eylül, ekim, kasım aylarında yetişiyor. Türkiye'de de yaygın olarak Adana'nın Feke ilçesindeki Toros dağlarının eteklerinde görülüyor. Yetişen sedir mantarının yüzde 80'i yapan domuzları tarafından tüketilirken, önemli bir oranda keçiler tarafından yeniyor. Geriye kalanı ise köylüler tarafından toplanıyor. Türkiye'de her yıl ortalama 30 ton sedir mantarı elde ediliyor. Bunun 11-12 tonu Japonya'ya ihraç ediliyor, geriye kalanı ise iç piyasada tüketiliyor. Adana Orman Bölge Müdürlüğü ilk kez bu yıl her biri 3 hektarlık iki deneme alanı tespit etti. Etrafı tel örgülerle çevrilerek koruma altına alınan bölgede verimli bir çalışma yapıldı.

 

kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

 

Tokyo'da Kar, Ulaşımı Felç Etti

 

 

Japonya'nın başkenti Tokyo'yu bu sabah saatlerinde etkisi altına alan kar yağışı, ulaşımda aksamalara neden oldu.13 milyon insanın yaşadığı Tokyo'yu bugün kar yağışı etkisi altına aldı.

 

 

Japonya'nın başkenti Tokyo'yu bu sabah saatlerinde etkisi altına alan kar yağışı, ulaşımda aksamalara neden oldu.

13 milyon insanın yaşadığı Tokyo'yu bugün kar yağışı etkisi altına aldı. Mevsimin üçüncü karı, ulaşımda aksaklıklara yol açtı. Sabah saatlerinde okula ya da işe gitmeye çalışan yüzlerce kişi istasyonlara yığıldı. Tokyo'nun önemli metro hatlarından Yamanote'da yaşanan aksaklık bir saate yakın sürdü. Diğer hatlarda da yoğunluk ya da kar yağışı nedeniyle gecikmeler oldu. Yetkililer, metrolarda sürekli anons yaparak insanları yönlendirmeye çalıştı. Doğu Japonya Trenyolları'ndan yetkililer, seferlerin yüzde 30'nun iptal edildiğini kaydetti.

Tokyo'yu geçtiğimiz ay etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle yüzlerce uçak seferi iptal olurken, buzlanma nedeniyle de otoyollar kullanıma kapatılmıştı. Kar kalınlığının 50 santimetreye kadar yükselmiş, meydana gelen kazalarda 50 kişi de yaralanmıştı.

 

 

Haber Tarihi: 06 Şubat 2013

Cihan Haber Ajansı

kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Usain Bolt'u Sollayan Balık!

 

Balıkçıların sık sık karşılaştığı mürekkep balıkları, Usain Bolt'un rekorunu geride bırakıyor!

 

usain-bolt-tan-daha-hizli-4317200_o.jpg

 

Japonya'nın Hokkaido Üniversitesi biyologlarından Jun Yamamoto, uçan mürekkep balıklarının hızını ölçmüş ve sırrı tam olarak çözülmemiş olan bu enteresan yaratığın en hızlı canlılarından biri olduğunu tescil etmiş.

Kuzey Pasifik Kalamarı tepkili jet motoru sayesinde saniyede 11,2 metre mesafe kat edebiliyor. Jamaikalı efsane atlet Usain Bolt, Londra Olimpiyatları yüz metre finalinde saniyede 10,31 metrelik bir hıza ulaşabilmişti. İngilizce adı 'Kuzey Kalamarı' olan bu mürekkep balığı cinsi, erişilmesi zor olan hızını sadece düşmanlarından kaçışta kullanıyor.

Omurgasız yumuşakçaların sürat rekortmeni sürekli hareket halinde olan huni şeklindeki organı sayesinde 30 ila 40 santimetre uzunluğundaki gövdesinde depoladığı suyu yüksek basınçla dışarıya pompalayabiliyor. Jet motorunu andıran bu teknik Kuzey Kalamarı'nın su seviyesinin altı metre üzerine kadar uçabilmesini ve huni şeklindeki sürat organını dümen olarak kullanıp teptiği suyun yönünü değiştirtebilmesini sağlıyor. Bu özellik kafadan bacaklıların su altında son derece kıvrak hareketler yapabilmesini kolaylaştırıyor.

Ama denizlerde mürekkep balıklarından çok daha hızlı balık türleri de yaşıyor. Uçan balıklar saniyede 20 metre hızla 300 metre uçabiliyor. Bir kılıç balığı türü ise avlanırken ya da düşmanından kaçarken saniyede 30 metre, ya da saatte 110 kilometre hıza ulaşabiliyor.

 

Kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Japonya'da Tren Kazası: 16 Yaralı

Japonya'nın güneyindeki Hyogo eyaletinde meydana gelen bir tren kazasında 16 kişi yaralandı.

Japonya'nın güneyindeki Hyogo eyaletinde meydana gelen bir tren kazasında 16 kişi yaralandı.

 

Hyogo'nun Takasago kentinde meydana gelen kazada, bir tren geçiş noktasında kamyonla çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle tren vagonlarından biri, istasyonun platformuna doğru çıktı. Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, "Bir tren ile kamyon, Arai istasyonu yakınındaki geçiş noktasında çarpıştı." dedi.

 

Tren ve kamyon sürücüsünün yanı sıra 14 kişi daha yaralandı. Sözcü, yaralı sayısının artabileceğini kaydetti. Kamyon sürücünün ciddi bir şekilde yaralandığı kaydedildi. Japonya'da yayımlanan Yomiuri gazetesi, kamyonun geçiş sırasında raylarda durduğu ve trenin de duramayarak kamyona çarptığını yazdı

kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bağlama Üstadı Japon

 

japonya-dan-baglama-calmayi-ogrenmek-icin-gel-4352909_o.jpg

 

Bağlamayı öğrenmek için 9 bin kilometre uzaklıktan gelen Japon rehber, amacına ulaştı.

Bursa'ya 3 yıl önce Japonya'dan getirdiği turistleri gezdirirken Kapalıçarşı'dan aldığı bağlamayı öğrenmek için 9 bin kilometre uzaklıktan gelen 25 yaşındaki Japon rehber Yukari Fumuro, amacına ulaştı. Fumuro, "Türkçe'yi henüz öğrenemedim, ama Türküler bana yaşam sevinci veriyor. Amacım Türk Japon kültür faaliyetlerini geliştirmek, ülkemde seyahat etmek isteyenleri Türkiye'ye getirmek" dedi.

 

KAPALI ÇARŞI'DAN Bağlama ALMIŞ

 

Japonya'nın Saitama şehrinde oturan felsefe yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra ülkesinde bir turizm şirketinde rehber olarak işe başlayan Yukari Fumuro 3 yıl önce Bursa'ya bir turist kafilesi getirdi. Japon rehber, Kapalıçarşı'yı gezerken beğendiği bağlamayı satın aldı.

 

Ülkesine döndükten sonra bir süre Bağlama çalmaya çalışan Fumuro, ancak başarılı olmadı. Tellerden gelen sesin hoşuna gitmesi nedeniyle 'bu çalgıyı öğrenmem gerek' diyen Yukari Fumuro tekrar Bursa'ya gelip, tanıdık aracılığıyla Bağlama hocasından bir ay boyunca günde iki saat ders aldı.

 

'Üsküdar'a giderken aldı da bir yağmur', 'Hüdayda' ve 'Güvercini uçuverdi' parçalarını kısa sürede öğrenen Yukari Fumuro, "Türkçe'yi henüz öğrenemedim, ama Türküler bana yaşam sevinci veriyor. Bağlama çalmayı çok seviyorum en kısa zamanda diğer türküleri de öğrenip ülkemde Türkçe küçük bir konser vermek istiyorum. Ayrıca Türk Japon kültür faaliyetlerini geliştirmek, seyahat etmek isteyenleri Türkiye'ye getirmeye çalışıyorum" dedi.

 

CNN Türk'ün 5N1K programına katılarak Cüneyt Özdemir'in canlı yayında sorularını da yanıtlayan Fumuro, programda Bağlama çalarak 2 türkü seslendirdi.

 

kaynak

 

 

 

 

Japonya'dan Türk Mutfağına 'Beşinci Tat'

 

japonya-dan-turk-mutfagina-besinci-tat-4352555_o.jpg

 

Antalya'da 20-23 Şubat 2013 tarihleri arasında düzenlenen 20.Uluslararası Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı'na katılan Japonya'nın ünlü Ajinomoto firması, 'beşinci tat' olarak adlandırdıkları 'umami çeşnisi'ni Türk pazarına sunuyor.

 

Antalya'da 20-23 Şubat 2013 tarihleri arasında düzenlenen 20. Uluslararası Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı'na katılan Japonya'nın ünlü Ajinomoto firması, 'beşinci Tat' olarak adlandırdıkları 'umami çeşnisi'ni Türk pazarına sunuyor.

 

Temel tatlar olan 'tatlı', 'ekşi', 'tuzlu', 'acı'nın yanında beşinci Tat olarak sunulan 'umami', bağımsız bir Tat olarak tanıtılıyor. 1908 yılında Japon bilim adamı Dr. Kikunae İkeda tarafından keşfedilen umaminin Japon halkının çok sık kullandığı baharat türü olduğu bildirildi.

 

Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı'na katılarak ürünlerini Türkiye'de ilk kez tanıttıklarını söyleyen Ajinomoto Türkiye Genel Müdürü Yushiro Fujikatsu, dünya üzerinde 103 fabrika ve bin 700'den fazla AR-GE çalışanı ile 130 ülkede faaliyet gösterdiklerini belirtti. Türkiye pazarına önem verdiklerini ifade eden Fujikatsu, önümüzdeki dönemde Türk pazarında büyümeyi hedeflediklerini kaydetti. Piyasa gelişiminin yükselmesi ve lokasyonun zenginliğinden dolayı Türkiye'yi seçtiklerini ifade eden Fujikatsu, "Türkiye zenginliğini kullanarak bu ürünü piyasaya sunmak istiyoruz. Şu an birçok ülkede bu ürünü satmaktayız. Bu çeşni Türk yemeklerine de uygundur. Size gururla sunabiliriz" dedi.

 

Ajinomoto firması, 'umami çeşnisi'ni ise Türkiye'de yaşayan Japon oyuncu Ayumi Takano'nun sunumunda tanıttı. Oyuncu Takano, 'umami çeşnisi'ni kullanarak ziyaretçilere balık köftesi yaptı. Daha sonra misafirlere suşi ikram edildi. - Antalya

 

kaynak

 

Japonlar Kestaneye Talip

 

Türkiye'nin kestane üretiminin 3'te 1'ini karşılayan Aydın'da kısa süre önce kestane şekeri üretimine başlanmasının ardından Japonya'dan gelen talepler yetkilileri harekete geçirdi.

 

Türkiye'nin kestane üretiminin 3'te 1'ini karşılayan Aydın'da kısa süre önce kestane şekeri üretimine başlanmasının ardından Japonya'dan gelen talepler yetkilileri harekete geçirdi.

 

Nazilli'ye bağlı Aksu köyünde kısa süre önce kurulan ve hizmete geçen tesisin ürettiği kestane şekerini Japonlar sevdi. Aydın kestanesinden üretilen kestane şekerinin ilk ihracat olarak Japonya yolunda olması ve yurtdışından gelen talepler üzerine kentte kestane işletme tesisi sayısının arttırması konusunda müteşebbisleri cesaretlendirmek amacıyla teşvik verilecek.

 

Bursa'YA GÖNDERİLİYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Aydın'ın ortalama yıllık 20 bin tonluk üretimi ile Türkiye kestane üretiminin yüzde 34'ünü karşıladığını ve üretimde ilk sırada yer aldığını söyledi. Kente yetiştirilen kestanenin ham olarak iç piyasaya ve yurtdışına ihraç edildiği gibi önemli bir kısmının Bursa'ya kestane şekeri yapımı için gönderildiğini kaydeden Köksal, "Büyük Menderes nehrinin kuzey tarafında bulunan dağların yine kuzey yamaçlarında ve genellikle 800 metre rakımda yetiştirilen kestanelerin hasadına ekim ayı ile başlanmaktadır. 'Kirpi' denilen dikenli kabuklarından ayrılması için gömü yerlerine alınan ve daha sonra gömüden çıkartılan kestaneler köyde ya da hallerde pazarlanmakta, bir kısmı yurtdışına ihraç edilmektedir. Önemli bir bölümü ise kestane şekeri üretimi için başta Bursa olmak üzere diğer illere gönderilmektedir. Oysa gerek ürünlerin daha uzun süre sağlıklı olarak saklayabilmek için soğuk hava depolarının kurulması, gerekse işleme tesislerinin asıl hammaddenin yetiştirildiği kentimizde kurulması üründen elde edilecek geliri arttıracaktır" dedi.

 

TEŞVİK YOLU AÇIK

Nazilli'nin Aksu köyünde kurulan ve kısa süre önce hizmete geçen 'Kestane Şekeri Üretim Tesisi'nin Aydın kestanesinin hak ettiği ilgiyi görebilmesi açısından atılan küçük bir adım olduğunu vurgulayan Köksal, şöyle konuştu: "2012 yılındaki kestane verimi çiftçilerimizin yüzünü güldürmüş olsa da ürünün işlenerek farklı formatlarda katma değerini arttıracak şekilde kentimiz ekonomisine yeteri kadar katkı sağlayamaması hem kent ekonomisi için büyük kayıp hem de çiftçimizin gelirini arttırmada önemli bir engeldir. Aksu köyünde yakın geçmişte hizmet veren Kestane Şekeri Üretim Tesisi'nin ürünlerinin yurtdışında ilgi görmeye başlamıştır. İlk ihracat olarak Aydın kestanesinden yapılan kestane şekerinin Japonya yolunda olması bu tür işletme kuracak müteşebbislere de cesaret verecektir"

 

Aydın kestanesinin kentte işlenerek piyasa sürülmesinin kent ekonomisini sağlayacağı gelirin yanı sıra halk için istihdam kapısı oluşturacağının altını çizen Köksal, kestane işleme tesisi kurmak için adım atmak isteyen müteşebbislere her türlü desteğe hazır olduklarını sözlerine ekledi. - AYDIN

 

kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ioc Değerlendirme Komisyonu'nun, 2020 Olimpiyatları Adaylarından Tokyo'yu Ziyareti

 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu'nun (EC), İstanbul ve Madrid ile birlikte 2020 Olimpiyatları'nı düzenlemeye aday olan şehirlerden Tokyo'yu ziyaretinin ikinci gününde, Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı...

 

  Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu'nun (EC), İstanbul ve Madrid ile birlikte 2020 Olimpiyatları'nı düzenlemeye aday olan şehirlerden Tokyo'yu ziyaretinin ikinci gününde, Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Tsunekazu Takeda, Tokyo halkının, yüzde 70'inin organizasyona destek verdiğini bildirdi.

 

2020 Olimpiyatları'na evsahipliği yapacak şehrin belirleneceği, 7-10 Eylül tarihleri arasında Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılacak 125. IOC toplantısından önce, Temmuz ayında bir rapor hazırlayacak EC, ilk ziyaretine Japonya'nın başkenti Tokyo'dan başladı.

 

"Vizyon, spor mirası, spor kompleksleri, olimpiyat köyü, finans, pazarlama, hükümet ve halk desteği, konaklama, ulaşım, güvenlik, basın" gibi konular üzerinden değerlendirme yapacak ve başında IOC Asbaşkanı Büyük Britanyalı Craig Reedie'nin bulunduğu EC, ziyaretinin ikinci gününde Tokyo'daki bazı spor komplekslerini gezdi.

 

Ziyaretin ilk gününde yapılması planlanan Ariake Tenis Kortları'nı gezen EC, ikinci gün de masa tenisi maçlarının oynanması planlanan 8 bin kişilik Tokyo Metropolitan Cimnastik Salonu'nu ziyaret etti. 1954 yılında inşa edilen ve 1964 Tokyo Olimpiyatları'nda da kullanılan salondaki gezi sırasında, farklı yaş gruplarındaki sporcular, kurulan masalarda tenis oynadı.

 

Japon basını, etkinlikte yer alan kadınlar takım kategorisinde Londra Olimpiyatları'nın gümüş madalyalı ismi Ai Fukuhara ve 2012 Dünya Şampiyonası'ndaki erkekler takım yarışmasında üçüncü olan Koki Niwa'ya büyük ilgi gösterdi. Uluslararası Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri ve EC Üyesi Patrick Baumann, Fukuhara ile mini bir gösteri maçı yaptı.

 

EC, diğer ziyaretini ise Tokyo Uluslararası Konferans Merkezi'ne kurulan halter podyumuna gerçekleştirdi. 5 bin kişilik konser salonunda yapılan tanıtımda, Londra Olimpiyatları'nda halterde kadınlar 48 kiloda gümüş madalyaya uzanan Hiromi Miyake ve kadınlar 53 kiloda Londra Olimpiyatları'na katılan Kanae Yagi de yer aldı.

 

Günün sonunda Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Tsunekazu Takeda ve JOC Asbaşkanı Masato Mizuno basın toplantısı düzenledi.

 

Takeda, "güçlü finans, güçlü destek" konulu toplantıda IOC'nin yaptırdığı son ankete göre Japonya halkının, yüzde 67, Tokyo halkının ise yüzde 70 oranında olimpiyatlara destek verdiği bilgisini paylaşarak, "Bir önceki aya göre

 

(Tokyo'da) yaşanan yüzde 23'lük artış, mutluluk verici. Londra Olimpiyatları'nın heyecanı, Tokyo'ya kadar yayıldı. (7'si altın, 38 madalya kazanan) sporcuların performansının, halk desteğinin artmasında etkili olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

 

EC, Tokyo ziyaretine yarın devam edecek.

 

Muhabir: Hüseyin Burak Demirer

 

Yayıncı: Mehmet Tevfik Erçetin - TOKYO

 

Kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dünya Gençler Snowboard Şampiyonası'nda Yaşanan Kazalar Korkuttu

Erzurum'da düzenlenen 17th Snowboard World Junior Championships (17.Dünya Gençler Snowboard Şampiyonası)'nda sona doğru yaklaşılırken heyecan git gide artıyor.

dunya-gencler-snowboard-sampiyonasi-nda-yasan-4405973_o.jpg

 

Erzurum'da düzenlenen 17th Snowboard World Junior Championships (17. Dünya Gençler Snowboard Şampiyonası)'nda sona doğru yaklaşılırken heyecan git gide artıyor. Sporcular bütün hünerlerini sergilemek için ellerinden geleni yapıyor. Metrelerce yükseklikte uçan snowboardcular zaman zaman tatsız kazalar da yaşıyor.

 

Şampiyonada öğleden önce halfpipe bayanlar ve erkekler kategorisi final yarışları yapıldı. Bayanlarda Fransa'dan Emma Bernard altın madalyanın sahibi oldu. Gümüş madalyayı İsviçre'den Verena Rohrer, bronz madalyayı da Fransa'dan Lucile Lefevre aldı. Erkeklerde ise Japonya'dan Ikko Anai altın madalyayı kazandı. Slovenya'dan Tim-Kevin Ravnjak Gümüş madalya alırken İsviçre'den Lucien Koch bronz madalya kazandı.,

 

Öğleden sonra yapılan bayanlar ve erkekler slopestyle resmi antrenmanları nefes kesti. Yarışmada birçok sporcu düşme sonucu yaralandı. Yaralanan bir snowboardcu ise dakikalarca sedye bekledi. Sedyenin yarış pistine çok geç gelmesi doktorların da sinirlenmesine neden oldu.

Yarışlar 10 Mart'ta bayanlar ve erkekler slopestyle yarışları ile devam edecek.

 

kaynak

 

 

Japonlara Bakliyatı Sevdirdiler, Sıra İhracat Atağında

Makarna, Bulgur Bakliyat, Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu, Japonya'da düzenlenen Uluslararası İçecek ve Gıda Ürünleri Fuarı'nda büyük ilgi gördü.

japonlara-bakliyati-sevdirdiler-sira-ihracat-4404284_o.jpg

 

Makarna, Bulgur Bakliyat, Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu, Japonya'da düzenlenen Uluslararası İçecek ve Gıda Ürünleri Fuarı'nda büyük ilgi gördü. Grup Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Uzakdoğu mutfağına, Türk tarım ürünlerinin ana yemek malzemesinin girmesini sağlamayı hedeflediklerini, bu yöndeki çalışmaların da olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.

 

Tiryakioğlu, makarna, bulgur, bakliyat ürünleri ve Türk üretimi bitkisel yağların Japon yemeklerine uygun kullanımıyla ilgili Japon aşçılara özel olarak hazırlanan yemek tariflerinin dağıtıldığını ifade etti. Fuarda en gözde stantlardan birisi haline geldiklerini kaydeden Tiryakioğlu, "Fuar süresince tanıtımını üstlendiğimiz ürünlerle ilgili hazırlanan yemek çeşitleri yanında, bu ürünlerin insan sağlığına faydalarını anlatan broşür dağıtımı ve Japon mutfağında hangi ürünün nasıl kullanılması gerektiğini anlatan Japonca tanıtım kataloglarımız büyük ilgi görmekte. Özel olarak tasarlanan ve Japonca yemek tariflerini kapsayan broşürlerimiz büyük ilgi görürken, ürünlerimizden hazırlanan özel yemekler Japon konuklara ikram edildi. Japonların damak tadına uygun yemeklerin büyük ilgi görmesi, önümüzdeki dönemlerde MBTG'nin üstlendiği ürünlere yönelik Uzakdoğu'dan önemli talepler geleceği anlaşılmıştır. Japonya'ya yaptığımız incelemelerde Türk tarım ürünleri ve gıda ürünlerinin maalesef buradaki market reyonlarında olmayışı önemli bir eksikliktir. Üreticilerimizin bu uyarımızı dikkate alarak Japonya başta olmak üzere bütün Uzakdoğu coğrafyasında Türk ürünlerinin bir an önce söz konusu market reyonlarına çıkışını sağlaması gerekmektedir. Tanıtımı yapılan ürünlere yönelik talebin oluşacağı ve bu talebi Türk firmalarının karşılayacağı unutulmamalıdır." diye konuştu.

 

kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Japonya'da Kanı Şeffaf Balıklar Belirlendi

 

japonya-da-kani-seffaf-baliklar-belirlendi-4499354_674_o.jpg

 

Antarktika'daki buzulların derinlerinde yaşayan bir balık türünün kanının şeffaf olduğu belirlendi.

 

Antarktika'daki buzulların derinlerinde yaşayan bir balık türünün kanının şeffaf olduğu belirlendi.

 

Japonya'nın başkenti Tokyo'daki bir akvaryumda sergilenen bu balıkların, bilinen "renksiz kanlı" tek canlı olduğu belirtildi.

 

Akvaryumda görevli Satoşi Tada, bu balıkların kanında, kırmızı rengi veren ve oksijeni taşıyan hemoglobin proteininin bulunmadığını vurguladı.

 

Tada, biri dişi diğeri erkek pulsuz balıkların balıkçılar tarafından akvaryuma getirildiğini ve ocak ayında çiftleşerek ürediğini ifade etti.

 

Balıkların oksijeni deri yoluyla aldığını açıklayan Tada, bu hayvanların kanında neden hemoglobin bulunmadığını belirlemek için araştırmaların yapılması gerektiğini belirtti. - TOKYO

 

Kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Rüyalar MR ile okunabilecek

 

fft177_mf3168973.Jpeg

 

Japonya'da yapılan bir araştırmayla, rüyaların bir kısmının beyin taramasıyla okunabileceği ileri sürüldü.

 

Kyoto Nörobilim Enstitüsü'nden Yukiyasu Kamitani, geliştirdikleri yöntemle rüyada görülen cisimleri yüzde 60 oranında tahmin edebildiklerini açıkladı.

 

Araştırma kapsamında, katılımcılar MR cihazının içinde uyuyarak beyin dalgaları bilgisayar ekranından izlendi. Kişilere kalktıklarında rüyada ne gördükleri en ince detayına kadar anlattırıldı.

 

Her kişide 200 kez tekrarlanan deneyde, rüyada en çok görülen nesneler, taşıt, bina, kadın, erkek gibi 20 kategoriye ayrıldı.

 

Ardından, aynı kişiler uyanıkken, söz konusu 20 kategoriye ait bazı resim ve fotoğraflar gösterilerek beyin dalgaları incelendi.

 

Tüm bu bilgiler toplanarak, katılımcıların rüyadayken kaydedilen MR verileri ile fotoğraflara bakarken kaydedilenler karşılaştırıldı.

 

Toplanan bilgiler ışığında, kişilerin rüyada hangi kategoriden nesneler gördüğünün yüzde 60 oranında doğru tahmin edildiği belirlendi.

 

Kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tariş Zeytinyağı'na Japonya'dan Altın Madalya

 

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'nin bu yıl ilk kez piyasaya sunduğu 'İlk Hasat' ürünü, Olive Japan Yarışması'ndan 'Altın Madalya' ödülü aldı.

 

taris-zeytinyagi-na-japonya-dan-altin-madalya-4621274_o.jpg

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'nin bu yıl ilk kez piyasaya sunduğu 'İlk Hasat' ürünü, Olive Japan Yarışması'ndan 'Altın Madalya' ödülü aldı.

 

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, tüm dünyadan 160'a yakın ürünün katıldığı Olive Japan Yarışması'ndan 'Altın Madalya' alarak kalite ve lezzetini bir kez daha uluslararası alanda tescil etmiş oldu. Tariş Zeytinyağı markalı ürün ailesine bu yıl katılan 'İlk Hasat', piyasaya girdiği ilk yılda aldığı bu anlamlı ödülle, iç ve dış pazarlarda kuvvetli bir giriş yaptı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Olive Japan Yarışması'nda ağırlıklı olarak İtalya, İspanya, Yunanistan, Fransa olmak üzere toplam 17 ülkeden 160'a yakın ürün değerlendirildi. Büyük Altın Madalya ödülüne 9 firma hak kazanırken, Türkiye'den Tariş Zeytinyağı markası ödüle layık görüldü.

 

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, Japon pazarının Tariş markası için önemli olduğuna işaret ederek, bu ülkede 2002 yılından bu yana markalı ve ambalajlı ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Japon halkının her geçen yıl zeytinyağına ilgisinin arttığını belirten Çetin, alınan bu ödülle Tariş markasının başarısını ve kalitesini bir kez daha tescil ettiğini söyledi. Çetin, Japon tüketicisinin yüksek kaliteye önem verdiğine değinirken, şunları söyledi:

 

"Japonya pazarı, güçlü ekonomisi, yüksek kalite tercihli tüketici profiliyle ve zeytinyağı tüketimine hızlı yönelişiyle Tariş markalı zeytinyağları için son derece önemli piyasa. Marka olarak bu pazarda yerleşme konusunda 10 yılı aşkın süredir çalışmalar yürütüyoruz. Japonya'da faaliyet gösteren çok sayıda İtalyan restoranında Tariş markasıyla yer aldık. Bu ülkede Tariş markası olarak pazar payımızı yıllar itibariyle artırarak, sürdürüyoruz. Japon tüketicisinin sağlıklı beslenme konusundaki duyarlılığı, zeytinyağına ilgiyi ve tüketimi artırıyor. Burada önemli olan Japonya pazarında doğru stratejilerle ülke olarak da yer almak ve Türk zeytinyağının ülke markasıyla pazarda kalıcı olmasıdır." - İzmir

 

Kaynak: haberler.com

 

 

Ölen Annesinin Maaşını 2 Yıl Boyunca Almış

 

Japonya'da 37 yaşındaki Akio Kato adlı kişinin, ölen annesinin maaşını 2 yıl boyunca aldığı ortaya çıktı.

 

olen-annesinin-maasini-2-yil-boyunca-almis-4621053_349_o.jpg

Japonya'da 37 yaşındaki Akio Kato adlı kişinin, ölen annesinin maaşını 2 yıl boyunca aldığı ortaya çıktı. Kato'nun sosyal güvenlik sistemini 21 bin lira zarara uğrattığı bildirildi.

 

Başkent Tokyo'nun doğusundaki Chiba eyaletinde yaşanan olayda, Akio Kato'nun annesinin, 2003 yılında 62 yaşında iken hayatını kaybettiği belirtildi. Kato, 2011 yılında babasını da kaybetmesi üzerine annesine, dul maaşı bağlanması için başvuru yaptı. Bunun üzerine kadına, maaş bağlandı. Yetkililer, hastanenin, kadının öldüğünü belediyeye bildirdiğini ancak bu bilginin sosyal güvenlik bölümüne iletilmediğini belirtti. Belediyeden bir yetkili, "Aile kayıt sistemi ile sosyal güvenlik bölümü ortak çalışır. Ancak bu durumda, bir aksaklık olmuş." dedi. Akio Kato'nun 2 yıl içinde 21 bin lira para aldığı belirtildi.

 

Kato ise annesinin öldüğünü yeni öğrendiğini, kimseyi kandırmaya çalışmadığını savundu.

 

Kaynak: haberler.com

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Fukuşima Santralindeki Kriz Büyüyor

 

Japonya Nükleer Düzenleme Kurumu, Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki durumun son iki yılın en kötü seviyesine çıktığını bildirdi.

 

fukusima-santralindeki-kriz-buyuyor-4964173_2654_o.jpg

 

Japonya Nükleer Düzenleme Kurumu (NRA), Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki durumun son iki yılın en kötü seviyesine çıktığını bildirdi.

Japon nükleer santral işletmecisi Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPKO) ise, santralin depolama tankından yaklaşık 300 ton yüksek derecede radyoaktif suyun Pasifik Okyanusu'na sızdığını açıkladı.

NRA sözcüsü, kurumun santraldaki nükleer risk seviyesini 1. seviyeden 3. seviyeye çıkardı. Uluslararası radyolojik sızıntı ölçeğinde 1. seviye "anormal" durumu temsil ederken 3. seviye "ciddi durum" olduğunu işaret ediyor.

Kabineden Sorumlu Devlet Bakanı Yoshihide Suga yaptığı açıklamada, "Nereden bakılırsa bakılsın, durum içler acısı. Japon hükümeti santraldeki sızıntıyı durdurmak için elinden geleni yapacaktır" dedi.

NRA ise, erimiş nükleer reaktörleri soğuk tutmak için su depolamaya yarayan aynı tür su depolarından da kirli su sızıntısı olabileceğinden şüphelendiklerini ifade etti.

Bu arada Çin hükümeti üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Fukuşima Nükleer Santrali'nden hala sızıntı olmasından duydukları şaşkınlığı dile getirdi. Çinli yetkililer, Japonya'da hükümetin santralin durumu ve geleceği hakkında bir açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, "Umuyoruz ki Japon hükümeti Fukuşima santrali felaketi sonrası ortaya çıkan olumsuzluklara bir son vermek için en kısa zamanda harekete geçer" dedi.

Radyasyonun, sızıntının yanında yaklaşık 1 saat kadar duran bir kişiye etkisinin, normal bir nükleer santral çalışanının bir yılda maruz kaldığı radyasyon seviyesinden 5 kat daha fazla olduğu bildirildi.

TEPKO, yıl içinde gerekli önlemleri almadığı ve felaketi örtbas etmeye çalıştığı için birçok eleştirilere maruz kalmıştı.

NRA Başkanı Shunichi Tanaka, TEPKO'nun felaketle başa çıkıp çıkamayacağı konusundaki sorulara, "Bu olay TEPKO'nun sınırlarını biraz aşıyor" cevabını verdi.

Felaketin seviyesini 3'e çıkarmanın, Mart 2011'de Japonya'yı vuran deprem ve tsunaminin etkisiyle santraldeki 3 reaktörün erimesinden bu yana uluslararası nükleer olay ölçeği (INES) kapsamında derecelendirilen en üst seviyedeki alarm olduğu söyleniyor.

2011'de Fukuşima nükleer santralinde patlamalara ve soğutma çalışmalarının durmasına neden olan ve şiddeti Nükleer Olay Ölçeği'nin en yüksek seviyesi olan 7 olarak belirlenen felaketin, Çernobil'den sonra dünyada meydana gelen en kötü ikinci nükleer felaket olduğu bildirilmişti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na göre, ölçekteki her bir seviyelik yükseliş felaketin on misli bir yükselişe denk geliyor. Buna göre 3 seviyelik bir uyarı bir santral çalışanın radyasyona maruz kalma limitinin 10 katı olduğunda uygulamaya giriyor.

Bu arada, NRA'nın internet sitesinde yayınladığı belgede "sızan kirli suyun miktarı ve radyasyon seviyesi göz önünde bulundurulduğunda 3. seviyenin şu anki durum için doğru bir derecelendirme olduğu" belirtiliyor.

 

Radyasyonlu suyun, 50 santim uzağında yaklaşık bir saat kadar duran bir insanda, mide bulantısı ve akyuvarlarda damlalara neden olabilecek kadar tehlikeli olduğu ifade ediliyor. - TOKYO

 

kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

2020 Olimpiyatları'nın Tokyo'ya Verilmesi

 

Güney Kore Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu Başkanı Shin: ''ICO üyeleri kriterleri uygun olan Türkiye’ye önyargılı davranarak haksızlık yaptılar''

 

2020-olimpiyatlari-nin-tokyo-ya-verilmesi-oto-5055024_o.jpg

 

23 Yaşaltı Tekerlekli Sandalye Basketbol Dünya Şampiyonası'nı izlemek üzere Adana'ya gelen Güney Kore Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu Başkanı In Chul Shin, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın  Tokyo'ya verilmesiyle ilgili, ICO üyelerinin Türkiye'ye ön yargılı davranarak haksızlık yaptıklarını bildirdi.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Shin, ülkesinde olimpiyat oyunları düzenlendiğini anımsatarak, olimpiyatlara hazırlanmanın ve ev sahibi olmanın ne denli güç, zahmetli ve sıkıntılı olduğunu yakından bildiğini belirtti.Türkiye'nin, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na diğer adaylıklarına oranla çok iyi hazırlandığını ve çok iyi de sunum yaptığını vurgulayan Shin, "Uluslararası Olimpiyat Komitesi  (ICO) üyeleri kriterleri uygun olan Türkiye'ye ön yargılı davranarak haksızlık yaptılar. Olimpizmin temelinde tarafsız davranma ve ilkeli olma var. ICO üyeleri değerlendirme yaparken bazı önemli kriterleri gözardı ettiler" ifadelerini kullandı.Japonya'daki depremShin, Japonya'da Mart 2011'deki depremden Fukuşima Nükleer Santrali'nin hasar gördüğüğünü ve bu sanraldeki nükleer sızıntının hala devıam ettiğini öne sürerek, şöyle devam etti: "Güney Kore ile Çin hükümeti, Japonya'ya komşu olduğu için Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki sızmanın, denizi, balıkları ve diğer canlıları, meyve, sebze, süt ürünlerini ne kadar etkileyip etkilemediğini belirten bir rapor vermesini istedi. Ne yazık ki aylardır bize cevap bile vermediler. Çünkü sızıntıdan kaynaklanan radyasyon sanılandan 16 kat daha fazla. Tüm canlılarda önemli hasarlar bırakan nükleer santraldeki sızıntıya rağmen Japonya'ya olimpiyat verilmesi düşündürücü." - Adana

 

kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Admin

Arkadaş sende olmasan o kadar araştırcaz bunları çok sağol

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim.

 

Burdur Japonya'da Tanıtım Atağında

 

Vali Nurettin Yılmaz BAKA Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte heyet olarak JATA Turizm ve Seyahat Fuarı'na katılmak üzere şu anda Japonya'da bulunuyor.

 

burdur-japonya-da-tanitim-ataginda-5058693_4269_o.jpg

 

Vali Nurettin Yılmaz Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte heyet olarak JATA (Japon Seyahat Acenteleri Birliği) Turizm ve Seyahat Fuarı'na katılmak üzere şu anda Japonya'da bulunuyor.

 

Pek çok turizm profesyonelini bir araya getirerek karşılıklı iş görüşmelerinin yapıldığı ve katılımcılar açısından ciddi fırsatlar barındıran Asya kıtasının en geniş katılımlı fuarlarından biri olan JATA Fuarı'nda Burdur'un ve Batı Akdeniz'in tarihi, kültürel, mitolojik, geleneksel ve doğal değerlerinin tanıtımını öngören bir çalışma yürütüldüğünü dile getiren Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Japonya Ticaret seminerlerinde bölgesel düzeyde tanıtım çalışmalarında bulunulduğunu söyledi.

 

Burdur'un en önemli gelişim dinamiklerinden birisi olan turizmin geliştirilmesi adına her türlü fırsatın değerlendirildiğini dile getiren Vali Yılmaz, bölgenin genel olarak tarihi açıdan tartışılmaz turistik güzelliklere sahip olduğunu, özellikle Sagalassos'un detaylı tanıtımının sağlanması için çaba sarf edildiğini vurguladı. "Tanıtım olmadan turizm olmaz" diyen Vali Yılmaz, Ayrıca, Japonya'daki gıda ihtiyacının % 60'ından fazlasının ithalatla karşılandığı ve özellikle güvenli gıda ürünlerinin Türkiye'den ithal edilmesi yönünde araştırma çalışmaları ve girişimlerin mevcut olduğunu belirterek gerekli ön çalışmaların değerlendirilmesiyle ileride gıda ihracatı ile ilgili de fırsatların değerlendirilebileceğini sözlerine ekledi.

12-15 Eylül tarihleri arasında açık olan JATA Turizm ve Seyahat Fuarına geçen sene 156 ülke katılmış ve fuar 125.989 kişi tarafından ziyaret edilmişti.

 

kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Paylaşımlar için teşekkürler çok sağ olun.  :a21: :a58: :a56: :a46: :a44: :a50:

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Paylaşımlar için teşekkürler çok sağ olun.  :a21: :a58: :a56: :a46: :a44: :a50:

 

rica ederim :D

 

 

 

Çinli İnciri Yemeğe Koydu, İhracat Patladı

 

Türkiye'nin 3 yıl önce 200 ton kuru incir gönderdiği Çin'e geçen sezon 2 bin ton incir gitti, ülkede yemeklerde de kullanılan ürüne talebin bu yıl da artacağı belirtildi Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Gabay: "Çin'in tüketimi bu hızla artarsa yeni üretim alanları açmak durumunda kalacağız" "Hindistan ve Japonya da Türk incirini keşfetti, bu ürünün geleceğini parlak görüyoruz"

 

cinli-inciri-yemege-koydu-ihracat-patladi-5058853_4346_o.jpg

 

TOLGA ALBAY - Türkiye'nin ihracatında lider konumda olduğu kuru incirde Uzakdoğu ülkelerinin talebindeki patlama dikkat çekiyor. 3 yıl önce 200 ton ürünün gönderildiği Çin'e geçen sezon 2 bin ton incir gönderildi. Çin ve Hindistan'da yemeklerin içine de konan incire talebin bu hızla devam etmesi halinde yeni üretim alanlarının devreye alınması gerekiyor.

 

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Menaşe Gabay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yıllık 60 bin tonluk ihracatıyla kuru incirde piyasa belirleyici ülke ve başka hiçbir ülkede bu kalitede ürün çıkmaması nedeniyle bu alanda rakipsiz konumda olduğunu söyledi.

 

Gabay, yıllık 200 milyon dolar seviyesinde gelir elde edilen bu ürünün diğer tarım ürünlerine göre daha iyi pazar koşullarına sahip olduğunu belirtti.

 

Kuru incirin geleneksel olarak Avrupa ülkelerinde tüketildiğini, doğu ülkelerinde ise İran'ın küçük, sert ve daha tatsız olan kuru incirinin bir miktar tüketiminin bulunduğunu anlatan Gabay, son dönemde alternatif pazar oluşturmak amacıyla Japonya, Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerde tanıtım kampanyaları düzenlendiğini anlattı.

 

Tanıtımlar sayesinde bu pazarlarda ihracatın artışa geçtiğini ifade eden Gabay, kuru incir satılan ilk 10 ülke arasına Japonya, Çin ve Rusya'nın da dahil olduğunu kaydetti.

 

Bu pazarlardan en dikkat çekici sıçramanın Çin'de gerçekleştiğine dikkati çeken Gabay, şöyle konuştu:

 

"Fransa, Almanya ve İtalya, yaptığımızın ihracatın yüzde 30'una yakınını alıyor. Bunun yanında tüm AB ülkelerine incir gidiyor. Ancak son yıllarda Çin'in iddialı biçimde büyüdüğünü görüyoruz. Çok önemli bir pazar haline gelmeye başladı. 3 sene önce 200 tonla başlayan Çin pazarı, geçen sene 800 tona ulaştı, bu sezon 2 bin tonu geçti. Gelecek sezon belki 3 bin tonu bulabilecektir. Çinliler, bu ürünü kuru meyve olarak tüketmenin yanında yemeklerde de kullanıyor. Çin gibi Hindistan'da da bir çok yemeğin yapımında bu ürün kullanılıyor. Ayrıca inciri sıcak suyun içine koyarak içecek şeklinde de tüketiyorlar. Bu pazardan çok umutluyuz. Çin'in talebi bu hızla artarsa yeni ekim alanlarını devreye sokacağız."

 

İncirin Aydın ve İzmir'de 350-700 metre arasındaki rakımlarda, orman arazisi olmayan bağlarda yetiştiğini, üretim alanının kısıtlı olması nedeniyle rekoltenin belli bir seviyede kaldığını belirten Gabay, 10 yıl önce değerinin çok düşük olması nedeniyle ovalardaki bahçelerin bozularak farklı ürünlere açıldığını ifade etti.

 

Bugün kuru incirin üreticiden kilogramı 4,5 liradan alındığını, en değerli tarım ürünleri arasına girdiğini dile getiren Gabay, "Dünyada toplam incir ihracatı 75-80 bin ton. Bunun yüzde 68'ini Türkiye yapıyor. Şimdilik üretimi artırma yönünde bir planlama yok. Pazarlar tam olarak gelişmeden üretimi artırarak fiyat dengesini bozmak istemiyoruz" diye konuştu.

 

Aflatoksin sorunu

 

Gabay, incir ihracatında  önemli bir sorun olan aflatoksin konusunda bu yıl daha sorunsuz bir sezon beklediklerini söyledi.

 

Aflatoksinin doğanın oluşturduğu bir küf olduğunu, bunun oluşumunun tamamen önüne geçilemeyeceğini ancak üretimin her aşamasında sıkı kontroller yaparak etkisinin azaltılabileceğini belirten Gabay, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Geçen yıl aflatoksin konusunda sıkıntılı bir sezon yaşadık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile güzel bir eğitim çalışması yapıldı. Ürünü daldan toplayandan bunu fabrikaya getiren ve işleyip ihraç edene kadar herkes aflatoksine karşı eğitildi. Neticelerini alacağımız bir sezon olacak. Aslında aflatoksin nedeniyle ihracattan dönen ürün miktarı fazla değil. Sezonda 100 ton ürün 60 bin tonluk ihracat içinde çok önemsiz bir rakamdır. Ancak bu dikkat çekiyor, ürünün imajını olumsuz etkiliyor."

 

Fuarla tanıtılıyor

 

Öte yandan Sincan Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de düzenlenen 3. Çin Eurasia Fuarı'na katılarak kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve antep fıstığının tanıtımını yapan Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nun Çinliler'in yoğun ilgisiyle karşılaştığı bildirildi.

 

Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Eli Alharal, Çin genelinde özellikle kuru incire artan bir talep olduğunu, son 4 yılda bu ülkeye gönderilen kuru incir miktarının 4 kat arttığını, fuarda yapılan tadımlarda da büyük beğeni kaydedildiğini ifade etti. - İzmir

kaynak

 

 

 

 

Japonya 'Ucuz' Roketini Fırlattı

 

Japonya, Epsilon adlı yeni nesil uydu taşıyıcı roketini başarıyla fırlattı. Epsilon'un yolculuğu daha önce iki kez ertelenmişti.

 

japonya-ucuz-roketini-firlatti-5060555_o.jpg

 

Japonya, Epsilon adlı yeni nesil uydu taşıyıcı roketini başarıyla fırlattı. Epsilon'un yolculuğu daha önce iki kez ertelenmişti. Taşıyıcı roketin fırlatılışı 27 Ağustos'ta kontrol merkezindeki bilgisayarlardan birinde yaşanan arıza nedeniyle fırlatmaya saniyeler kala iptal edilmişti.

 

Japonya Uzay Araştırmaları Dairesi Jaxa bu tarihten beş gün önce de geri sayımı teknik arıza nedeniyle ileri bir tarihe ertelemişti.

 

Epsilon H2A'dan bu yana Japonya'da geliştirilen ilk yeni roket olma özelliğini taşıyor. Epsilon 24 metrelik boyuyla H2A'nın yarı büyüklüğünde.

 

Epsilon'un en önemli özelliği maliyeti…H2A'nın maliyeti 90 milyon euroyu bulurken, Epsilon'un Japonya'ya maliyeti yaklaşık 30 milyon euro.

 

Japonya Uzay Araştırmaları Dairesi'nin verdiği bilgilere göre Epsilon bunun dışında kendi fırlatılışını gözetleyebilme yetisine sahip bir yapay zekayla donatılmış ilk roket olma özelliğini de taşıyor. H2A tipi bir roketi fırlatmak için yaklaşık 150 kişilik bir uzman ekibine ihtiyaç duyulurken, Epsilon'un iki dizüstü bilgisayarla yönetilen fırlatılışı sırasında sadece 8 uzman görev yaptı.

kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Dikkat!
- Türkçe imla kurallarına uyarak, ingilizce kelime kullanmadan mesajınızı yazınız.
- Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz.
- Bir "Teşekkürler" kelimesini bile yazamayıp, "random harflerle", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak, açıklamada bulunan teşekkür yazısını kopyalamak yasaktır ve uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.
- Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir; böyle gurursuz, bilinçsiz insanlar hayatları boyunca kimseden asla saygı göremeyeceklerdir.

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • ..

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

Bizi Takip Edin.

×