Jump to content

Türk Televizyonları’nın ilk ve şimdilik tek yetişkin çizgi animasyon dizisi


viper3478

Recommended Posts

ULAŞ ÇOBANCI / YAPIMCI-SENARİST

TELEVİZYON GAZETESİ

 

Fırıldak Ailesi ve diğerleri...

 

Türk Televizyonları’nın ilk ve şimdilik tek yetişkin çizgi animasyon dizisi olan Fırıldak Ailesi gerçekten çok eğlenceli ve keyifli bir proje. Türkiye standartlarına göre aile ilişkilerini bu denli keyifle anlatabilen yegane projelerden biri olan Fırıldak Ailesi, içeriğindeki müthiş komedi unsuru ile göz dolduruyor. Her ne kadar ilk bölümlerin verdiği ağır aksak senaryo problemleri ile karşı karşıya kalmışta olsa, projenin ilerleyen bölümlerinde tempo kazanacağına inanıyorum.

 

Varol Yaşaroğlu’nun yapımcılığını üstlendiği 25 dakikalık kahkaha keyfi olan Fırıldak Ailesi’ni izledikçe insan her gün yayınlansa demekten kendini alamıyor tabi. Ama yine de bu tür tadımlık projeleri abartmadan tadında yapmak lazım. Çünkü dünyanın en hızlı tüketen ülkelerinden birinde yaşıyor olmamız nedeniyle dizinin çabucak tüketilmesini ve yok edilmesini istemeyiz.

 

Bülent Kayabaş’ın sesiyle hayat verdiği Sabri Fırıldak adına ve soyadına yakışır bir karakter çizerken, Demet Akbağ’dan dinlediğimiz Yıldız Fırıldak karakteri ise allah düşmanıma nasip etmesin böyle eş dedirten türden bir karakter açıkçası. Dizinin en keyifli karakteri hiç şüphe yok ki, Kayınvalide Dürdane... Soyadı gibi herkese çektiren Dürdane, Sabri ve Yıldız’a da epey çektiriyor açıkçası..

 

Sözün özü; Fırıldak ailesi Türk Televizyonlarının yeni bir kana ihtiyaç duyduğu şu günlerde gerçekten doping etkisi yarattı. Star TV, İşler Güçler’den sonra yine yeni bir başarılı projenin altına imzasını atarken, gözler komedinin ustaları olan çizerlere döndü şu aralar. Bazı ulusal kanalların popüler karikatüristlere teklif götürdüğü ve kendilerine sıradışı proje üretmeleri konusunda teklif sunduğunu duyuyorum şu aralar sık sık... Kimbilir, belki de sıradan bir dedikodudur, belki de gerçektir... Ama ne olursa olsun ilk yapan akılda kalır.

 

Daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu dedirten bir iş olarak gördüğümüz Fırıldak Ailesi, yayın saati ve içeriğine rağmen raiting potasında da fırtına gibi esiyor açıkçası. Saatinin gün ikincisi olan Fırıldak ailesi, hem AB’den, hem total izleyici grubundan aldığı desteği korumak ve güçlendirmek istiyorsa senaryosuna biraz takviye ve itici güç eklemeli uyarımızı da yapmadan geçemeyiz...

 

Fırıldak ailesi çizgi animasyon dizisi ile birlikte, gözler diğer projelerin akibetine çevrildi şu aralar. Hani böyle sıradışı bir iş ilk yirmiye girince, klişe ve klasik dizilerin neden onca yatırım hamlesine karşılık veremediğini de sorgulama gereksinimi duyulur oldu şu aralar.. Öyle ya; 25 dakikalık bir çizgi proje 11. Sıraya geliyorsa, bunun tek bir nedeni vardır; başardığı kalite!

 

Demek ki, kaliteli bir şey üretince alıcısı onu muhakkak buluyor. Grafi2000 ekibinden çıkan bu projeyle birlikte yakın bir süreçte emsalleri ve benzerleri kaba tabirle taklitleri illa ki çıkacaktır. Çıkmalıdır da zaten. Bunda bir sakınca yok. Yeter ki, emekten çalmasınlar daha fazla emek versinler. Fırıldak Ailesi, Türk Televizyonlarında çok geç kalınmış bir deneme aslında. Çok daha önce yapılmalı ve üzerinde durulmalıydı yani. Ama buna da şükür... Amerika’nın efsanevi The Simpsons’ndan sonra Türklerin de artık bir Fırıldak Ailesi var.

 

İronik oldu kabul ediyorum... Ama bu projeye hayat verenleri de, hayat bulmasına vesile olanları da ayrı ayrı tebrik etmek ve hak ettikleri övgüyü teslim etmek lazım... Başarı ve kalite grafiğinin yükselmesi dileğiyle...

Link to comment
Dikkat!
- Türkçe imla kurallarına uyarak, ingilizce kelime kullanmadan mesajınızı yazınız.
- Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz.
- Bir "Teşekkürler" kelimesini bile yazamayıp, "random harflerle", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak, açıklamada bulunan teşekkür yazısını kopyalamak yasaktır ve uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.
- Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • ..

×
×
  • Create New...