Jump to content

Haki


Recommended Posts

Haki her canlıda bulunan mistik bir güçtür.Haki ilk defa Shanks'ın Luffy'yi kurtardığı zaman görülmüştür.Daha sonra Shanks'ın Beyazsakal'ın gemisindeyken kullanmıştır.Sabaody Arc'ında daha ayrıntılı açıklanmıştır.Luffy 2 senelik time-skipten sonra 3 hakide de ustalaştığı görülmüştür.Bütün insanlarda 2 haki türü bulunur ancak 3. haki bir milyon insanda sadece bir kişide bulunur.Nadiren büyük bir şok anında harekete geçebilir.(Örneğin Ace'in çocukken Luffy'i kurtarmak için yaptığı haki,ya da Coby'nin Marineford'da hakisinin ortaya çıkışı).Haki'nin 3 çeşidi vardır

 

Kenbunshoku Haki : Bu haki türü ilk defa Skypiea Arc'ında görülmüştür.Skypiea'da bu hakiye Mantra denir . Seri ilerledikçe bu olayın bir Haki olduğu anlaşılmıştır.Bu haki türü rakibin aklını okuma ya da yapacaklarının öngörüsü olarak açıklanabilir.Öyle ki Skypiea'da Enel'in elektriği Luffy karşısında işe yaramamış,ancak Kenbunshoku Haki'sini (Skypiea'daki ismiyle Mantra) kullanarak Luffy'e karşı üstünlük sağlamıştır.Ancak Luffy Maxim gemisinin duvarlarını kullanarak  Hanabi tekniği ile Enel'i mağlup etmiştir.Nedeni ise duvarlara rastgele vurup kendinin haberi olmadan Enel'e hasar vermiş ve farkında olmadığı için Haki işe yaramamıştır.2 yıllık time-skip ardından Luffy Pacifista'ların saldırısından kaçmış "Çok yavaş " demiştir.(Profil resmim alın izleyin  :a39:)Ardından Balıkadam Adası'nda Hordy'nin binlerce ve hıphızlı gelen Mizu Senbon'larını ekarte etmiştir.

 

Bilinen Kenbunshoku kullanıcıları :

 

Aisa

Enel

4 Rahip (Shura,Satori,Ohm,Gedatsu)

Coby

Kuja kabilesi

Edward Newgate

Monkey D.Luffy

 

 

Busoshoku Haki : Kullanıcının kendi etrafında görünmez bir zırh yaratır.Böylece kullanıcı kendini yüksek seviyede koruma imkanı sağlar.Biraz daha geliştirilirse saldırı imkanı sağlar.Mesela Sabaody'de Rayleigh Kizaru'ya saldırabilmiştir.Ve Garp Luffy'e vurduğunda Luffy'nin canı yanmıştır.Marineford'da Jozu ,Şahin Göz'ün saldırısını,Marco ise Kizaru'nun Yasaka no Magatama'sını durdurabilmiştir.Bunun nedeni Busoshoku Haki'sidir.Sentoumaru Luffy'i Sabaody'de Busoshoku Haki'sini kullanarak mağlup etmiştir.2 yıllık time-skipin ardından Luffy PX9'u Busoshoku Haki'si ile Jet Pistol'ünü birleştirerek tek vuruşta mağlup etmiştir.Balıkadam Adası'nda ise hakisi ile Red Hawk adı verdiği Ace'in Hiken'ine benzeyen bir teknik geliştirmiştir.

Bilinen Busoshoku Haki kullanıcıları

 

Kuja kabilesi

Sentoumaru

Garp

Jozu

Marco

Vista

Hancock

Jinbei

Shanks

Rayleigh

Edward Newgate

Aokiji

Kizaru

Akainu

Luffy

Ben Beckman

Pekoms

 

 

Haoshoku Haki : Fatihin Haki'si ve ya Kral Haki olarak bilinir ve milyonda bir kişide görünür.Pek çok insan bu hakisini ortaya çıkaramaz ve ya çıkarsa bile kontrol edemez(Örneğin Ace).Luffy 2 senenin ardından 3 hakidede ustalaşmıştır.Time-skipten önce Motobaro ile olan dövüşte ve Amazon Lily'de iradesizce kullanmıştır.2 senenin ardından ilk olarak Sahte Hasır Şapkalar'a karşı,ardından Balıkadam Adası'nda 50000 kişiyi tek bir haki saldırısında mağlup etmiştir.Shanks Shirohige'nin gemisindeyken Marco zayıfları içeri almış,Shanks'ın hakisinde sadece güçlülerin ayakta kaldığı gözlemlenmiştir.

Bilinen Haoshoku Haki kullanıcıları

 

Shanks

Rayleigh

Newgate

Hancock

Ace

Luffy

Doflamingo

 

 

Not:Alıntı değildir sadece kullanan kişileri wikiden baktım

Link to comment
Dikkat!
- Türkçe imla kurallarına uyarak, ingilizce kelime kullanmadan mesajınızı yazınız.
- Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz.
- Bir "Teşekkürler" kelimesini bile yazamayıp, "random harflerle", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak, açıklamada bulunan teşekkür yazısını kopyalamak yasaktır ve uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.
- Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • ..

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
  • Create New...